Przez dwa lata rosyjscy sportowcy nie będą pojawiać się pod narodową flagą na międzynarodowych imprezach rangi igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata – zdecydował w czwartek Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS).

Jak podaje Yahoo, jest to kara za wieloletnie sponsorowanie i ukrywanie dopingu w sporcie przez rosyjskie państwo. Trybunał w Lozannie o połowę skrócił czteroletni zakaz, który zastosowała Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Złagodził też niektóre rygory proponowane przez WADA. Na przykład rosyjscy sportowcy, których dane z testów antydopingowych zostały zmanipulowane przez rosyjski rząd, będą mogli rywalizować, o ile nie udowodniono im stosowania dopingu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zawieszenie będzie obowiązywało dwa lata od dnia podjęcia decyzji do 16 grudnia 2022 roku. W związku z tym dotyczy przełożonych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku, zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Pekinie oraz m.in. mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku w Katarze.

Nie wyklucza to całkowicie rosyjskich sportowców z rywalizacji. Wielu z nich będzie mogło uczestniczyć w zawodach pod neutralną flagą. Będą mogli nawet umieszczać na strojach słowo „Rosja”. Zakazane będzie wykonywanie podczas tych imprez rosyjskiego hymnu, a rosyjscy oficjele będą mieli na nie zakaz wstępu.

Według Yahoo nie jest jasne, czy w sportach zespołowych rosyjscy sportowcy będą mogli występować jako drużyny „neutralne”.

Jak podaje PAP, od wyroku CAS Rosji przysługuje odwołanie do Szwajcarskiego Trybunału Federalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Światowa Agencja Antydopingowa (WADA): 1000 rosyjskich sportowców zamieszanych w doping

Kresy.pl / yahoo.com / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz