Pion śledczy IPN ekshumował szczątki ks. Blachnickiego

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego – poinformowała w niedzielę Polska Agencja Prasowa. Śledczy sprawdzają, czy do śmierci duchownego w 1987 roku nie przyczyniły się służby specjalne PRL.

Ekshumacji dokonano 13 października w kościele parafialnym w w Krościenku nad Dunajcem, w którego krypcie ksiądz Blachnicki został pochowany. Zwłoki duchownego poddano sekcji sądowo-lekarskiej połączonej z badaniami biegłych sądowych z zakresu medycyny, kryminalistyki, antropologii, genetyki i toksykologii.

Jak powiedział PAP prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego, badania biegłych mają na celu procesową weryfikację okoliczności śmierci ks. Blachnickiego, szczególnie jej przyczyny i mechanizmu. Pozorski podkreślił, że pion śledczy IPN traktuje sprawę ks. Blachnickiego jako jedną z najważniejszych, ponieważ był on obok ks. Jerzego Popiełuszki jednym z najbardziej prześladowanych księży przez władze PRL.

Działania śledczych odbywają się w ramach wznowionego w kwietniu br. śledztwa. Wznowiono je po uzyskaniu nowych istotnych danych, nie znanych prokuratorom w 2006 roku, gdy śledztwo w sprawie domniemanego zabójstwa księdza przez służby PRL zostało umorzone. Prokuratura przyjęła kwalifikację zabójstwa ks. Blachnickiego jako zbrodnię komunistyczną stanowiącą zbrodnię przeciwko ludzkości, uznając, że działania SB przeciw duchownemu były elementem działań przeciw całej opozycji.

Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem oazowego Ruchu Światło-Życie. Od 1982 roku mieszkał w polskim ośrodku w Carlsbergu w RFN, gdzie założył Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów dla narodów Europy Wschodniej walczących o wyzwolenie z totalitaryzmu. Zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w wieku niespełna 66 lat. Jak ustalono, wywiad cywilny PRL umieścił w otoczeniu duchownego dwoje swoich agentów, którzy inwigilowali go i działali na rzecz destrukcji jego działań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wspólna akcja ABW i IPN. Odzyskano tajne dokumenty SB

Kresy.pl / dzieje.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz