Michael Gove, brytyjski minister, który zajmuje się sprawami związanymi z brexitem, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania jest coraz lepiej przygotowana na brexit bez umowy z UE.

Michael Gove, minister zajmujący się koordynacją przygotowań do brexitu w rządzie Borisa Johnsona oświadczył w niedzielę, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana do brexitu bez porozumienia z Unią Europejską – informuje “Sunday Times”.

“To nie jest moje ulubione miejsce docelowe” – powiedział Gove. “Ale jeśli wybór jest między warunkami, które wiążą nam ręce na czas nieokreślony, a tymi, w których możemy sami kształtować naszą własną przyszłość, to nie jest to żaden wybór. A rozstanie na australijskich warunkach jest wynikiem, na który jesteśmy coraz lepiej przygotowani” – dodał.

Zobacz także: Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową wobec Wielkiej Brytanii

W przypadku braku porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku (wówczas kończy się okres przejściowy po brexicie), od przyszłego roku handel pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską będzie się odbywał na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO) – będą mogły obowiązywać cła, kwoty ilościowe oraz inne bariery.

Krajem, który nie posiada kompleksowej umowy z UE jest Australia. Zgodnie z zasadami WTO odbywa się duża część handlu pomiędzy nią a UE. Specjalne umowy istnieją w odniesieniu do niektórych towarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek premier Wielkiej Brytanii powiedział, że jego kraj będzie przygotowywać się do wyjścia z jednolitego europejskiego rynku i z unii celnej wraz z końcem tego roku bez porozumienia handlowego z UE.

Premier Boris Johnson w telewizyjnym przemówieniu obwinił w piątek Unię Europejską o odmowę „poważnych negocjacji” w ciągu ostatnich miesięcy. Szef brytyjskiego rządu przekonywał, że Wielka Brytania powinna się teraz przygotowywać do tego, że wejdzie w nadchodzący rok bez umowy handlowej z UE.

Zobacz także: Wielka Brytania: Rząd odradza szkołom współpracę z edukatorami sugerującymi dzieciom niezgodność z płcią biologiczną

thetimes.co.uk / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply