Lokalny portal dolnośląski informuje o zatrzymaniu w regionie dwóch transportów śmieci przez Krajową Administrację Skarbową, jednego z Czech, drugiego z Niemiec.

Portal eluban.pl, powołując się na informacje Krajowej Administracji Skarbowej, pisze o zatrzymaniu ciągnika siodłowego w okolicach przejścia granicznego w Jędrzychowicach. Zatrzymania dokonano „z początkiem lipca”. Funkcjonariusze KAS przeprowadzili kontrolę ładunku. Zgodnie z dokumentami przewozowymi, na naczepie powinny znajdować się śmieci przygotowane do utylizacji w województwie śląskim, gdzie zmierzała ciężarówka. Jednak kontrola ujawniła 24 tony nieposortowanych i rozdrobnionych odpadów tekstylnych, plastykowych, papierowych i gumowych. Cały ładunek wydzielał silny, nieprzyjemny zapach. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali transport, sporządzili dokumentację i zwrócili się o opinię do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu – delegatury w Jeleniej Górze.

WIOŚ uznał transport za łamiący prawo. Na tej podstawie kierowca został ukarany mandatem, a sprawę wobec firmy realizującej przewóz prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu. Towar i pojazd zostały zabezpieczone na parkingu.

Kilka dni potem funkcjonariusze KAS zatrzymali w okolicy przejścia granicznego w Jakuszycach ciągnik siodłowy z Czech. Przewoził on śmieci w postaci plastikowych butelek, które miały trafić do firmy działającej w województwie mazowieckim. Kierowca nie dysponował jednak dokumentami niezbędnymi przy wykonywaniu transportu odpadów. Pojazd został zatrzymany, a funkcjonariusze także zwrócili się o opinię do WIOŚ.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ilość odpadów sprowadzanych do Polski szybko rośnie. W zeszłym roku do naszego kraju przywieziono trzykrotnie więcej śmieci niż w 2015 r.

eluban.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz