Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej przeszedł ulicami Warszawy [+VIDEO]

Młodzież Wszechpolska już po raz czwarty zorganizowała przy okazji rocznicy bitwy warszawskiej Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej.

Poza oficjalnymi obchodami państwowymi, których najważniejszym punktem była defilada wojskowa na Wisłostradzie, rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami postanowiła uczcić także warszawska Młodzież Wszechpolska organizując „IV Marsz Zwycięstwa Rzeczypospolitej”.

Wszechpolacy zgromadzili się pod Muzeum Wojska Polskiego. Stamtąd mieli przejść Nowy Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. „15 sierpnia Wojsko Polskie walczyło przeciwko komunistom, przeciwko czerwonej zarazie, która szła na Europę i polskiemu narodowi, polskiemu wojsku udało się, po tak wielu latach w niewoli, pokonać Armię Czerwoną” – mówił na rozpoczęciu marszu prowadzący go Mateusz Marzoch.

W czasie marszu wszechpolacy skandowali „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”, „Cześć i chwała bohaterom”, „Duma, duma, narodowa duma”, „Biało-czerwone to barwy niezwyciężone”, „Śmierć wrogom ojczyzny”. Marsz obstawiany był przez dość znaczną liczbę funkcjonariuszy policji w związku z zapowiedziami liberalnego ruchu Obywatele RP, że jego członkowie będą próbowali blokować pochód narodowców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Faktycznie na Nowym Świecie grupa liberałów zajęła przestrzeń jezdni wykrzykując „Warszawa wolna od faszyzmu”. Po wezwaniach policji do rozejścia się i nie zakłócania legalnego zgromadzenia, liberałowie usiedli. Policjanci przystąpili do interwencji i znieśli ich z jezdni. Liberałowie próbowali jeszcze blokować marsz koło pomnika Kopernika i Uniwersytetu Warszawskiego, jednak narodowcy omijali ich schodząc na chodnik. Jak skomentował prowadzący ich Marzoch narodowcy mieli w ten sposób „powtórzy manewr” Wojska Polskiego, które w czasie bitwy warszawskiej obeszło skrzydło Armii Czerwonej. Wszechpolacy, tak jak planowali, dotarli na Plac Zamkowy.

W czasie przemówienia Marzoch zauważył, że Obywatele RP wykrzykiwali hasło „Non pasaran” stworzone przez hiszpańskich komunistów. „Musimy pokazywać, dawać przykład bycia dobrymi Polakami, narodowcami wszędzie gdzie tylko jesteśmy, nie tylko od święta” – apelował Marzoch. Po przemówieniu wszechpolacy zmówili modlitwę oraz odśpiewali hymn narodowy.

narodowcy.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  dls Maverick :

  Bitwa Warszawska to nie byl zaden propagandowy „cud nad Wisla”. Pierwszym powodem przegranej Bolszewikow byl fakt skierowania Armii Radzieckiej po czesci do Kijowa aby go wyzwolic, a nie do Warszawy.
  Ten blad popelnil Stalin, zawsze majacy slabosc wobec Ukrainy.
  Drugi to potezna mobilizacja patriotyczna naszego narodu w walce z najezdzca.
  Trzeci powod, ale mniej znaczacy, wg nas-historykow: otoz nasi przejeli kody nadawania radiostacji Bolszewikow i znajac ich plany, znienacka atakowano ich od tylu, podczas gdy Rosjanie nacierali na poludniowy-zachod.
  Prawda jest taka: ta wojna 1919-1921 to wojna gdzie Polska była agresorem -zajęcie Kowna, stolicy Litwy – Wilna i wojna o Ukrainę ?
  W 1930 roku, jeden z najwybitniejszych polskich patriotow, poeta – Wladyslaw Broniewski zostal aresztowany przez dyktatora Pilsudskiego.
  Broniewski, odznaczony wczesniej orderem VM nie mogl zrozumiec dlaczego naczelnik panstwa zezwalal strzelac do strajkujacych robotnikow, cenzurowal prase, wrzucal przeciwnikow politycznych do lochow ciezkich wiezien (Bereza Kartuska gdzie zamordowano 13 wiezniow). Pamietamy tez przewrot majowy –
  410 polskich ofiar…
  Smieszne jest to, ze W. Broniewskiego wyciagnal z kazamatow sam adiutant Pilsudskiego – wielki Polak Wienia-Dlugoszewski. A sam Pilsudski (bandyta spod Bezdan) w czasie wojny bolszewickiej schowal sie z rodzina w Podgorzu, twierdzac, ze wojna z Bolszewikami jest.. przegrana. Tak powiedzial w lutym 2018 roku znany polityk polski Janusz Korwin-Mikke.