Barokowe malowidła i kilkadziesiąt trumien odkryto w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie.

W kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie, zwanym także kościołem Pijarów odsłonięto barokowe malowidła znajdujące się dotychczas pod warstwą XIX-wiecznego tynku. Polichromie pokrywają większość ścian krypty dolnego kościoła.

O obecności malowideł wiedziano od kilku lat, jednak dopiero teraz przy okazji generalnego remontu okazało się, jak duże i wartościowe jest to znalezisko.

Rzadko się zdarza w dzisiejszych czasach, że się odsłania coś tak cennego. Malowidła barokowe, które są nieruszone ręką konserwatora, które są nieznane, bo one zostały zasłonięte w XIX wieku. Rzeczywiście jest to sensacja, taka na miarę ogólnopolską.
– powiedziała portalowi in-krakow konserwator dr Eliza Buszko.

Archeologowie zapewniają, że polichromie zachowały się w bardzo dobrym stanie, choć mają ubytki w miejscach, w których ekipy budowlane w latach 80. kładły instalację elektryczną i nagłaśniającą.

Oni musieli widzieć te malowidła, tylko woleli ich nie zauważyć, żeby sobie nie robić kłopotów. Wydaje się, że takie rzeczy nie powinny się zdarzać, a się zdarzyły. Całkiem niedawno i w samym centrum Krakowa. – mówi dr Buszko.

Jak podaje in-krakow, część ubytków może zostać uzupełniona. Konserwatorów czeka jeszcze kilkanaście miesięcy pracy, tym bardziej, że podczas remontu odkryto w ścianach krypty kilkadziesiąt trumien. Muszą oni teraz odtworzyć zamknięcia wnęk grobowych i uszczelnić wszystkie komory. Konserwatorzy liczą się z tym, że bakterie i grzyby znajdujące się w kryptach nie są obojętne dla zdrowia. „To nam generuje bardzo dużo problemów konserwatorskich, łącznie z dezynfekcją.” – mówi dr. Buszko uspokajając jednak, że Krakowowi nie grozi epidemia z tego powodu.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków to staroukraińskie miasto?

Kresy.pl / in-krakow

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply