Minister spraw wewnętrznych i administracji obiecuje monitorowanie budowy centrum islamskiego za pieniądze Arabii Saudyjskiej, ale z jego powstaniem najprawdopodobniej już się pogodził.

Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP poinformował w poniedziałek, w czasie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, że jego organizacja otrzyma od króla Arabii Saudyjskiej fundusze na budowę Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku. Perspektywa ta wzbudziła zaniepokojenie bowiem Saudowie sponsorując powstawanie muzułmańskich instytucji za granicą i budowę ich infrastruktury, zwykle promują potem w ramach nich skrajną, wahabicką odmianę islamu obowiązującą w ich królestwie. W niektórych przypadkach powoduje to nawet działania władz państwowych na rzecz pozbawienia Saudyjczyków kontroli nad instytucjami religijnymi w które zainwestowali.

Do sprawy odniósł się wczoraj na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który poinformował, że zlecił funkcjonariuszom resortu „monitorowanie” saudyjskiej inwestycji oraz wyraził swoją wątpliwości co do tego, czy faktycznie ma ona znaczenie dla społeczności rodzimych wyznawców islamu – polskich Tatarów. Jednocześnie z wpisu ministra ani z wystąpień innych przedstawicieli władz nie wynika by mieli podjąć działania mające na celu zablokowanie saudyjskiej inwestycji w Polsce.

Minister odpowiedział wpisem na Twitterze na felieton księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego opublikowany także w sobotę przez portal rmf24.pl. „Mam wielki szacunek dla polskich Tatarów. Jednak ich uzależnienie od radykalnego odłamu islamu z Arabii Saudyjskiej niesie niebezpieczeństwo, tak dla państwa polskiego, jak i dla nich samych – stwierdził w nim kapłan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ksiądz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że wahabizm, promowany przez Saudów, to skrajny, nietolerancyjny odłam islamu, którego kierunek można ocenić po tym jak funkcjonuje sama Arabia Saudyjska. Jak zauważa, państwo to „jest bowiem krajem nietolerancyjnym wobec innych religii, które na jej terenie są całkowicie stłamszone. Chodzi przede wszystkim o katolików i wyznawców innych odłamów chrześcijaństwa, którzy nie mogą ani budować swoich świątyń, ani publicznie wyznawać swojej wiary. Opowiadał mi jeden z Polaków, pracujący w tym kraju, że katolickie msze święte odprawiane są jedynie na terenie zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych, a policja nie pozwala uczestniczyć w nich rodowitym Saudyjczykom”.

twitter.com/rmf24.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gotan :

    Pytanie do p.Brudzińskiego…..a jaki to matoł zgodził się na taka propozycję?? Czy nam Polakom brakuje wyobraźni?…aby wyrażać zgodę na taką niebezpieczną budowę?…Jeśli chcą władze PiS-u ,zezwalać na stawianie meczetów,które nazywają centrum kulturalnym,to należałoby zapytać ilu muzułmanów jest w polskim sejmie?…Czy prezes J.Kaczyński już przeszedł na islam…czy dopiero zamierza….??? Kompletni idioci,którzy nie widzą i nie wiedzą co robią! Panie Brudziński…natychmiast prześwietlić tych,którzy doprowadzili do takiej sytuacji…i cały projekt wywalić do śmieci….Zaproponować arabom,iż za zgodę na wystawianie tego koromesła, zbudują u siebie 1o ( słownie:dziesięć) kościołów katolickich i zmuszą 100.ooo arabów aby przeszli na wiarę rzymsko-katolicką….

  2. Avatar
    jaro7 :

    To typowe pisowskie bredzenie pod publiczkę,do Polski w czasie „rządów” Pis wlazło już ponad 28tys muslimów.Wczoraj chciałem sprawdzić na stronie ministerstwa do spraw cudzoziemców jak to wygląda oficjalnie ,okazuje się że strona jest zablokowana nie funkcjonuje.PiS NIC nie robi przed zalewem Polski ukrami,zydami i muslimami czyli tym wszystkim co Polskę bardzo ‚kocha’.