Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że obecnie na Białorusi nie ma sił wewnętrznych, które mogłyby obalić Aleksandra Łukaszenkę.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Jarosław Kaczyński na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Bielska Podlaskiego ocenił aktualną sytuację na Białorusi. Jego zdaniem Aleksandr Łukaszenko „za uratowanie swojej władzy zapłacił w istocie niemalże przyłączeniem do Rosji”. Lider obozu rządzącego uznał Białoruś za państwo „już zupełnie podporządkowane Rosji”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kaczyński przyznał, że Łukaszenko „wykręca się od udziału w wojnie” na Ukrainie. Według niego robi tak, ponieważ obawia się „zupełnej klęski” w razie włączenia się Zachodu do wojny. Prezes PiS nadmienił, że białoruski przywódca uważa, że „Zachód się w końcu w tę wojnę włączy”.

Według Kaczyńskiego na Białorusi nie ma obecnie sił, które byłyby w stanie obalić Łukaszenkę. „Dlaczego bunt, który wybuchł latem ubiegłego roku [w rzeczywistości było to w 2020 roku – red.], zakończył się jednak przegraną? Po prostu dlatego, że nie przystąpiły do ​​tego buntu wielkie zakłady pracy” – powiedział prezes PiS. Kaczyński przypomniał, że w Polsce „wstrząsnęło komunizmem” przyłączenie się robotników do opozycji z 1968 roku i lat 70. ze „specyficznie wstrzemięźliwym” wsparciem Kościoła. Kaczyński zauważył, że nie widać przesłanek, by na Białorusi wydarzyło się coś podobnego.

„Natomiast być może w Europie będzie kształtował się nowy układ geopolityczny i w ramach tego układu nastąpią zmiany także na Białorusi. Bardzo bym sobie tego życzył, ale nie mogę w tej chwili nikomu tego przyrzekać” – powiedział Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński ponownie chce misji pokojowej NATO na Ukrainie

Kresy.pl / wnp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz