Nowym ambasadorem Izraela w Polsce jest 63-letni Alexander Ben Zvi. Zastąpił on na tym stanowisku Annę Azari.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa, Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego ambasadora 10 października br.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Na oficjalnym twitterowym profilu ambasady Izraela w Warszawie zamieszczono dzisiaj nagranie, w którym Ben Zvi po polsku przedstawia swoją osobę. Z filmu wynika, że Ben Zvi jest doświadczonym dyplomatą pracującym od 36 lat w izraelskim MSZ. Był on już m.in. ambasadorem w Kostaryce i na Słowacji a ostatnio zastępcą dyrektora generalnego w izraelskim MSZ, gdzie kierował działem Eurazji.

Ben Zvi pracował już w Polsce 30 lat temu, gdy po raz pierwszy izraelskie MSZ wysłało go na zagraniczną placówkę. Jak podkreślał, nowa praca będzie dla niego „powrotem do znajomych miejsc”.

Nowy przedstawiciel Izraela w Polsce studiował stosunki międzynarodowe w Izraelu, Argentynie i na Słowacji uzyskując stopień doktora.

Alexander Ben Zvi urodził się na sowieckiej Ukrainie, skąd jako dziecko wyemigrował do Izraela. Jak powiedział, pracę w dyplomacji wybrał, ponieważ od dziecka interesowały go geografia, polityka i kultury innych krajów, a także języki obce. Posługuje się hebrajskim, angielskim, polskim, hiszpańskim, rosyjskim, jidysz i słowackim. Lubi gotowanie i piłkę nożną oraz muzykę. Izraelski ambasador jest żonaty, ma czworo dzieci i czworo wnuków.

Zdaniem ambasadora wymiana handlowa pomiędzy Polską a Izraelem ma potencjał wzrostu. Jako pola współpracy obu państw wskazał dziedzinę zaawansowanych technologii, badania naukowe i kontakty pomiędzy uczelniami wyższymi. Jako istotne wymienił również kontakty kulturalne pomiędzy Polską a Izraelem. Jego zdaniem nie można „zapominać o przeszłości”, ale trzeba również skupić się na „działaniach na rzecz przyszłości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że objęcie placówki w Warszawie przez Alexandra Ben Zvi anonsowano już rok temu.

Kresy.pl / PAP / twitter.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz