Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) nakazał w środę podjęcie środków tymczasowych w stosunku do migrantów koczujących na polsko-białoruskiej granicy. Polska została zobowiązana do dostarczenia im m.in. żywności, wody, odzieży i opieki medycznej.

Jak czytamy w komunikacie ETPCz, Trybunał podjął decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych w dwóch sprawach: Amiri i inni przeciwko Polsce oraz Ahmed i inni przeciwko Łotwie. Zarówno Polska jak i Łotwa zostały zobowiązane do zapewnienia skarżącym żywności, wody, odzieży i odpowiedniej opieki medycznej oraz, jeśli to możliwe, “odpowiedniego schronienia”.

Jednocześnie ETPCz zaznaczył, że jego decyzja nie oznacza zobowiązania obu krajów do wpuszczenia migrantów na swoje terytoria.

Środki tymczasowe mają obowiązywać przez okres trzech tygodni do 15 września 2021 roku włącznie.

ETPCz zaznaczył, że podjęcie środków nie stanowi uchybienia dla jakichkolwiek obowiązków, jakie Białoruś może mieć na mocy prawa międzynarodowego w odniesieniu do sytuacji migrantów.

Trybunał stwierdził, że “Amir i inni” to obywatele Afganistanu “unieruchomieni” na granicy polsko-białoruskiej w związku z tym, że polskie służby nie chcą ich wpuścić na terytorium Polski, podczas gdy analogiczne działania podejmuje strona białoruska.

Wniosek o wydanie tzw. zarządzenia tymczasowego wobec Polski złożyła w poniedziałek w imieniu migrantów Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Nie wiadomo, w jaki sposób Polska ma udzielić pomocy migrantom w związku z tym, że teren, na którym przebywają, należy do Białorusi, co potwierdza sama strona białoruska.

Przypomnijmy, że polskie władze zwróciły się w niedzielę do Białorusi z propozycją wysłania konwoju z pomocą humanitarną dla grupy migrantów koczujących w pobliżu granicy. Konwój miałby dotrzeć do migrantów od strony białoruskiej. We wtorek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Białoruś odrzuciła tę propozycję. “Rzeczywiście, jest taka odmowa i ku naszemu zdumieniu jest pełna odmowa przyjęcia wsparcia ze strony polskiej dla celów humanitarnych. To są osoby, które są na terytorium Białorusi, więc Białoruś odpowiedzialna w pełni za nie” – komentował premier Mateusz Morawiecki.

Kresy.pl / echr.coe.int / reuters.com / polsatnews.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply