Tusk krytykuje rząd i wzywa do zgody narodowej w sprawie migrantów na granicy

Donald Tusk chce zarówno obrony granic jak i przekazywania żywności i leków migrantom próbującym ją nielegalnie przekroczyć z terytorium Białorusi.

W swoim krótkim wystąpieniu zamieszczonym na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej wyraził zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. „Bardzo przeżywamy ten kryzys humanitarny, tę dramatyczną sytuację 30 osób koczujących przy naszej granicy, w tym kobiet i dzieci” – stwierdził Tusk, skarżąc się przy tym na „bezradność polskiego rządu”.

O spowodowanie kryzysu i „prowokację” były przewodniczący Rady Europejskiej oskarżył „reżim Łukaszenki”, który wywołał nacisk na granicę Polski „organizując strumienie migrantów”. Tusk uznał, że już w ciągu ostatnich miesięcy wzrosła nielegalna imigracja do Polski, zatem rząd Prawa i Sprawiedliwości miał czas by przygotować się do obecnej sytuacji.

„Musimy zbudować zgodę narodową wokół tych dwóch podstawowych wymiarów tego kryzysu. Po pierwsze chyba wszyscy chcemy pomóc tym, którzy cierpią i mówię konkretnie o tej grupie 30 ludzi. To nie może być tak, że rząd dużego europejskiego państwa nie jest w stanie zapewnić lekarstwa i kanapki matce z dzieckiem na naszej granicy. Po drugie i to jest ten problem o wielkiej wadze politycznej, musimy umieć zapewnić bezpieczeństwo naszym granicom” – powiedział Tusk oceniając, że „mamy takie poczucie bezsilności i bezradności naszego rządu i spóźnionych reakcji na ten narastający kryzys migracyjny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Lider PO uznał, że kryzys migracyjny wykorzystuje się w Polsce „do gry politycznej” i wezwał do dialogu w tej kwestii. Ocenił on przy tym, że „reputacja” strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego „została podważona także przez nieprzemyślane działania władzy”, a także, iż „my wszyscy jesteśmy ofiarami gdyż jesteśmy coraz bardziej skłóceni”.

Były premier wezwał obóz rządzący do szukania dialogu i „konsensusu” w kwestii kryzysu migracyjnego i wskazywał jako właściwy modus operandi swoje działania po wybuchu kryzysu polityczno-militarnego na Ukrainie w 2014 r. „Jestem przekonany, że mogę powiedzieć w imieniu całej opozycji” – zakończył Tusk.

Czytaj także: Białoruś odmawia wpuszczenia konwoju z pomocą dla migrantów. Premier: Białoruś w pełni za nich odpowiada

twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wnuk rezuna
    wnuk rezuna :

    Żałosny zgrany du..k od rozwiązywania problemów które sam stwarza, żeby cały czas istnieć w mediach. Jedyne co ma do „zaoferowania” to szczucie i ubliżanie na zmianę ze „zgodą narodową”. Czy naprawdę ta „opozycja”, oprócz obelg, nonsensownych inwektyw, wyzywania od faszystów, antysemitów, „łamaczy konstytucji”, praw psów, kotów i podrzutków Łukaszenki ……..nie jest w stanie zaoferować wyborcy, coś o poziom wyższy niż ………”posłanka” jahira ????