Błaszczak: podpisanie umowy o zakupie F-35 już w ten piątek

Podpisanie umowy z Amerykanami na zakup myśliwców F-35 zostało zaplanowane na najbliższy piątek – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Według niego umowa będzie warta 4,6 mld dolarów.

Błaszczak podał miejsce i datę podpisania umowy oraz wartość kontraktu w poniedziałek na Twitterze. “Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15:00 podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35” – napisał szef resortu obrony.

Mariusz Błaszak już 22 stycznia zapowiadał, że podpisanie umowy nastąpi w tym tygodniu. Jak pisaliśmy, minister mówił, że negocjacje zostały w zasadzie sfinalizowane, a pozostały do zamknięcia tylko „drobne sprawy proceduralne”. Dziennik Gazeta Prawna podawał wówczas nieoficjalnie, że cena całej umowy wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym wyniesie około 4 mld dol. „i najpewniej zmieści się w przedziale 15–17 mld zł”. Gazeta zaznaczała, że to nieco niższa cena, niż w przypadku Belgii, która niedawno zawarła kontrakt ws. zakupu takich samolotów.

Przypomniano też, że zgodnie z zapowiedziami MON, F-35 zostaną zakupione bez offsetu, co według nieoficjalnych informacji może zostać zrekompensowane jakim rodzajem „współpracy przemysłowej”, jak pisała gazeta. Zaznaczała przy tym, że jeśli taka opcja nie zostanie wynegocjowana jeszcze przed podpisaniem kontraktu, „to później nasza pozycja do rozmów będzie znacznie gorsza”. Zwrócono uwagę, że swego rodzaju „furtką” może być program „Loyal Wingman”, dotyczący produkcji systemu bezzałogowców zdolnych do działania wspólnie z F-35. .

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykanie zapowiadają, że rozpoczęcie szkoleń dla polskich pilotów na F-35 może nastąpić w 2024 roku. Przylot pierwszych maszyn do Polski spodziewany jest w latach 2025–2026. „DGP” zwróciła przy tym uwagę na zupełny brak transparentności trybu, w jakim kupujemy te samoloty.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Za ten beznadziejny kontrakt powinien być trybunał stanu, niech zgadnę kupujemy te samoloty najdrożej, że wszystkich państw które ten samolot już kupiły lub dopiero kupią jak Włochy, Holandia, Wielka Brytania, Norwegia itd. Biorąc pod uwagę nasze położenie to te samoloty powinnyśmy mieć w niższej cenie nawet niż Izrael, “najważniejszy” sojusznik Polski. Albo trzeba było dać warunek dawać te samoloty za darmo albo wpuścimy tutaj Chińczyków maksymalnie jak się tylko da, wie, że to nie realne ale możliwości do negocjacji jest mnóstwo, a Duda i te pachołki z PIS-u przytakują na wszystko jak USRAEL tylko chce.