Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji – wyższej izby rosyjskiego parlamentu – skrytykowała Mateusza Morawieckiego za artykuł na portalu Politico, w którym premier polskiego rządu polemizował z rosyjską narracją o II wojnie światowej. Zdaniem Matwijenko artykuł Morawieckiego to przykład „politycznego szaleństwa”.

Jak podaje agencja TASS, Matwijenko odniosła się do artykułu Morawieckiego w niedzielę podczas uroczystości w moskiewskiej Operze Helikon z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jednym z najnowszych przykładów takiego politycznego szaleństwa jest niedawny artykuł polskiego premiera, w którym ogłosił on, że Armia Czerwona nie wyzwoliła Warszawy, a Związek Radziecki był ni mniej ni więcej tylko wspólnikiem nazistowskich Niemiec. Ci, którzy dopuszczają się takiego bluźnierczego kłamstwa, muszą być jednocześnie pozbawieni rozumu, sumienia i pamięci” – mówiła szefowa Rady Federacji.

Zdaniem Matwijenko ​​takie wypowiedzi są obrazą nie tylko weteranów Armii Czerwonej i 600 tysięcy radzieckich żołnierzy, którzy polegli w Polsce, ale także „prawdziwych polskich patriotów”, którzy „walczyli ramię w ramię z radzieckimi żołnierzami o wolność swojej ojczyzny”.

Rosyjska polityk dziękowała władzom Izraela za „pryncypialne stanowisko o niedopuszczalności wypaczania prawdy historycznej”. Wyraziła również żal z powodu gloryfikacji nazistowskich kolaborantów, oraz tego, że ulice miast byłego ZSRR są nazywane imionami katów. Matwijenko narzekała, że „pomniki radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli są niszczone, a pomniki ofiar Holokaustu bezczeszczone”.

Szefowa Rady Federacji otrzymała na uroczystości nagrodę „Strażnik Pamięci” za „wkład w zachowanie pamięci o tragedii Holokaustu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W opublikowanym 21 stycznia br. artykule w Politico Mateusz Morawiecki napisał, że Armia Czerwona przyniosła Polsce w 1945 roku nie wyzwolenie, ale nową okupację, która „kosztowała życie milionów ludzi i pozbawiła Polskę oraz Europę Środkową niepodległości i szansy na normalny rozwój gospodarczy”. Morawiecki przypomniał też pakt Ribbentrop-Mołotow, który jego zdaniem umożliwił wybuch II wojny światowej i podbicie przez Niemcy Polski i Francji. Zarzucił również Armii Czerwonej, że nie pomogła powstaniu warszawskiemu i na pół roku wstrzymała wyzwolenie obozu Auschwitz.

CZYTAJ TAKŻE: Ofensywa historyczna Rosji: opublikowano dokumenty o II wojnie światowej dotyczące Polski

Kresy.pl / TASS / Politico

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    jasne… „pryncypialne stanowisko” Izraela oparte na mapach nieistniejácej Europy… juz nie mówiác o tym, ze sowieci zamordowali w czasie II WS jak i przed niá i po niej, podobná ilosc Polaków co niemcy. Nie wspominajác o niezliczonej (to mogly byc nawet dziesiátki lub setki tysiécy) Polek zgwalconych przez „wyzwolicieli”. Kremlowskie parchy nie wiedzá co to honor.