Ateny: Witek i Grodzki wyszli podczas wystąpienia przedstawicielki Rosji [+FOTO]

Marszałkowie Sejmu i Senatu wyszli z sali w momencie, gdy głos zabierała przewodnicząca wyższej izby rosyjskiego parlamentu. W ten sposób wyrazili sprzeciw wobec polityki Rosji.

W czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO) wzięli w Atenach udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy. Jak podawała PAP, spotkanie jest poświęcone m.in. wymianie doświadczeń oraz wyzwaniom w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię, dyskusji o “roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego oraz o wspólnej przyszłości obywateli Europy”.

Gdy w trakcie konferencji głos zabrała Walentina Matwijenko, przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu), z sali wyszła Elżbieta Witek. Jak podano, zrobiła to “na znak solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję”.

Na taki sam gest zdecydował się Tomasz Grodzki z delegacją. Twitterowe konto Senatu RP podkreśliło, że przemówienie Matwijenko dotyczyło demokracji.

Według twitterowego profilu Kancelarii Sejmu podczas wystąpienia przedstawicielki Rosji z sali wyszły też delegacje Litwy i Łotwy. “Nie mogliśmy postąpić inaczej. Nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka, na politykę prowadzącą do tego, co dzieje się na granicy z Białorusią” – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałkowie Sejmu i Senatu nie zbojkotowali natomiast wspólnego zdjęcia szefów parlamentów, na którym można zobaczyć zarówno ich, jak i Walentinę Matwijenko.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wskazała winnego sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Kresy.pl / wp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply