Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Polska musi rozwiązać sprawy majątkowe związane z mieniem bezspadkowym.

Ben Zwi zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o kontrowersje wokół mienia spadkowego twierdził, że „Polska podpisała deklarację terezińską z 2009 roku”. Dyplomata wskazał, że „w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać”. Według ambasadora kraje będą załatwiać tę sprawę z organizacjami żydowskimi a nie z Izraelem.

Izraelski ambasador mówił, że należy „spokojnie usiąść” i przedyskutować kwestię roszczeń. Zastrzegał przy tym, że nikt nie żąda od Polaków, by „zapłacili za Holokaust”.

Wywiad ambasadora Izraela spotkał się z szerokim odzewem działaczy narodowych w mediach społecznościowych. Tomasz Kalinowski z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrócił uwagę, że Polska nie podpisała deklaracji terezińskiej. „W rzeczywistości żaden z przedstawicieli państw uczestniczących w konferencji terezińskiej nie podpisał żadnego dokumentu. Ambasador Izraela kłamstwami naciska na władze Polski aby +rozwiązały+ (czyt. wypłacały) kwestię mienia bezdziedzicznego” – napisał Kalinowski na Twitterze.

„Nie dostaniecie ani złotówki!” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przypominając, że trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop 447”.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że rząd PiS „z jakichś powodów” unika wydania noty dyplomatycznej o nieuznawaniu deklaracji terezińskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy anty-447

Kresy.pl / rmf24.pl / dzienniknarodowy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Zauważcie, że Żydzi często rzucają ogólnikami (zapewne, by potem mieć dowolność interpretowania). Słowo „załatwić” powtarza się, jak zacięta płyta. Tylko, że niby co załatwić? Kwestia mienia bezspadkowego jest już dawno w polskim prawie załatwiona. Mienie bezspadkowe przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. A Żydzi nie mają żadnych praw do tegoż. I Boże daj, by przeszła ustawa #Stop447. To rozwiąże już wszelkie wątpliwości, jeśli jeszcze ktoś je ma lub próbuje siać.