Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Polska musi rozwiązać sprawy majątkowe związane z mieniem bezspadkowym.

Ben Zwi zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o kontrowersje wokół mienia spadkowego twierdził, że „Polska podpisała deklarację terezińską z 2009 roku”. Dyplomata wskazał, że „w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać”. Według ambasadora kraje będą załatwiać tę sprawę z organizacjami żydowskimi a nie z Izraelem.

Izraelski ambasador mówił, że należy „spokojnie usiąść” i przedyskutować kwestię roszczeń. Zastrzegał przy tym, że nikt nie żąda od Polaków, by „zapłacili za Holokaust”.

Wywiad ambasadora Izraela spotkał się z szerokim odzewem działaczy narodowych w mediach społecznościowych. Tomasz Kalinowski z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrócił uwagę, że Polska nie podpisała deklaracji terezińskiej. „W rzeczywistości żaden z przedstawicieli państw uczestniczących w konferencji terezińskiej nie podpisał żadnego dokumentu. Ambasador Izraela kłamstwami naciska na władze Polski aby +rozwiązały+ (czyt. wypłacały) kwestię mienia bezdziedzicznego” – napisał Kalinowski na Twitterze.

„Nie dostaniecie ani złotówki!” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przypominając, że trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop 447”.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że rząd PiS „z jakichś powodów” unika wydania noty dyplomatycznej o nieuznawaniu deklaracji terezińskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy anty-447

Kresy.pl / rmf24.pl / dzienniknarodowy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Zauważcie, że Żydzi często rzucają ogólnikami (zapewne, by potem mieć dowolność interpretowania). Słowo „załatwić” powtarza się, jak zacięta płyta. Tylko, że niby co załatwić? Kwestia mienia bezspadkowego jest już dawno w polskim prawie załatwiona. Mienie bezspadkowe przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. A Żydzi nie mają żadnych praw do tegoż. I Boże daj, by przeszła ustawa #Stop447. To rozwiąże już wszelkie wątpliwości, jeśli jeszcze ktoś je ma lub próbuje siać.