Ambasada Ukrainy odrzuciła zarzuty wojewody lubelskiego

Ambasada Ukrainy w Warszawie skomentowała wczorajsze wystąpienie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który uznał niedzielną uroczystość z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Sahryniu za „prowokację i hucpę”.

Ukraińska placówka napisała na swoim facebookowym profilu, że wydarzenie w Sahryniu było uczczeniem pamięci ofiar wojny, spełnieniem chrześcijańskiego obowiązku i jako takie nie może być uważane za prowokację. „Tak 8 lipca postąpili Prezydenci Ukrainy i Polski.” – napisała ambasada w poniedziałek, nie wspominając, że prezydent Duda był wówczas w zupełnie innym miejscu, oddając hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

Ambasada odniosła się także do zarzutów, że uroczystości w Sahryniu nie były rocznicowymi. „W tradycji chrześcijańskiej upamiętnienie zmarłych i poległych może się odbywać o każdej porze roku, bez przywiązania do daty śmierci, w szczególności gdy odbywa się to w obecności osób duchownych.” – uważają Ukraińcy.

Ukraińscy dyplomaci nie zgadzają się także ze słowami wojewody Czarnka, który uczestników uroczystości nazwał „ukraińskimi nacjonalistami”. Urzędnik dziękował policji za zapewnienie w Sahryniu bezpieczeństwa, „ponieważ wiadomo, że przybycie tysiąca czy dwóch tysięcy ukraińskich nacjonalistów do Polski nie jest wydarzeniem bezpiecznym”. Ambasada podkreśliła, że uczestnicy zgromadzenia w Sahryniu występowali z flagami narodowymi i „w żaden sposób nie można nazwać [ich] nacjonalistami i prowokatorami”. Zdaniem dyplomatów Ukraińcy oddawali szacunek własnemu narodowi, dbali o godność swojego państwa a także manifestowali „pozytywne nastawienie do dobrosąsiedzkich relacji między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską”.

Wojewodzie lubelskiemu zwrócono także uwagę, że politycy nie powinni partykularnie wykorzystywać przeszłości, tym bardziej „gdy sami twierdzą, że nie są historykami, nie znają ustalonych przez nich faktów oraz nie są w stanie wniknąć w sedno spraw, o których się wypowiadają”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W komentarzu ambasady nie odniesiono się natomiast do słów wojewody, w których zapowiedział on złożenie doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw znieważenia narodu polskiego oraz zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów w trakcie niedzielnej uroczystości przez prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza.

Przypomnijmy, że w niedzielę, w czasie gdy prezydent Andrzej Duda przebywał na Wołyniu oddając hołd ofiarom banderowskiego ludobójstwa, prezydent Poroszenko ostentacyjnie przyjechał do Sahrynia, gdzie w marcu 1944 roku oddziały polskiego podziemia zabiły co najmniej 200 Ukraińców i odsłonił pomnik ofiar wzniesiony w tym miejscu 10 lat temu. Towarzyszyły mu tłumy Ukraińców przywiezionych autokarami przez granicę oraz przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce. W trakcie uroczystości kilkukrotnie wznoszono banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini – herojam sława!” (Chwała Ukrainie – chwała bohaterom).

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Cóż za wierne przywiązanie do tradycji chrześcijańskiej zdegenerowanego luda. Trzoda musiała pięknie „manifestować”. W ukrowskiej tradycji chrześcijańskiej czymś absolutnie normalnym i oczywistym jest przecież święcenie w tzw. domu Bożym siekier, wideł, kos, sierpów, motyk i noży przez długobrodego ukrowskiego sku..łego popa.

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  „W tradycji chrześcijańskiej upamiętnienie zmarłych i poległych może się odbywać o każdej porze roku, bez przywiązania do daty śmierci” – wobec tego z niecierpliwością oczekuję za rok wizyty prezydenta A. Dudy w Ostrówkach, gdzie odsłoni pomnik ku czci ofiar bestialsko pomordowanych przez Ukraińców dokładnie w dniu obchodu Akcji Wisła!

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Łgarstw motłochu komentować nie będę, tudzież banderowskiej hucpy. Naród znosi upokorzenia z powodu braku STANOWCZEJ, KONSEKWENTNEJ polityki wobec stepowych. My to znieść niestety musimy.. Najgorsze, że kolejny raz dzicz opluła świętą pamięć o bestialsko pomordowanych dzieciach, kobietach, starcach.. Spójrzcie kto jeszcze był na zlocie ku czci morderców http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/11064,sahryn-to-nie-wolyn Myślałem, że wjatrowycz, szremeta mięli zakaz wjazdu do naszego kraju. Jak wielu byłem w błędzie, nieudolni polskojęzyczni wycofali się z zakazu.. Jak ukry mają Nas szanować, gdy niestety reprezentujący Nas politykierzy nie potrafią z nimi prowadzić SKUTECZNEJ POLITYKI ???

 4. zbigniew2707
  zbigniew2707 :

  Co jest w tym złego, że Prezydent Ukrainy złożył wieniec i modlił się w asyście duchowieństwa w miejscu zbrodniczego odwetu polskiej partyzantki AK i BCH na bezbronnych mieszkańcach /również na dzieciach i starcach/ w Sahryniu. Z winy kacelarii Prezydenta Dudy nikt z polskiej strony nie wziął w tej uroczystości udziału. „Dziś, chyląc głowę we wspólnej modlitwie, szczerze zwracamy się do Boga słowami: odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom „– powiedział prezydent Ukrainy. Z Sahrynia udał się na Wołyń. Wojewoda lubelskie uroczystość ukraińską nazwał 'hucpą”. Wstyd, że mamy tak prymitywnych pisowskich wojewodów.
  Prezydent Duda, po cichu,bez powiadamiania ukraińskiej strony wziął udział w politycznej manifestacji w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi Pokuta na Wołyniu.
  A można przecież te trudne dla obydwu stron obchody organizować wspólnie, jak to z kolejnymi prezydentami Ukrainy czynił najmądrzejszy, jak do tej pory, Prezydent Kwaśniewski.

  • jwu
   jwu :

   @zbigniew2707 Ubawiłeś mnie do rozpuku Mykoła.Faktem jest ,że Kwaśniewski świętował wspólnie z prezydentem Ukrainy.Ale czy w tamtych czasach zbrodnicza banderowska ideologia trzęsła w posadach Ukrainą ? Czy miałeś place,ulice, pomniki Bandery i Szuchewycza ? Nie .Czy nasi badacze,mogli swobodnie ekshumować zwłoki ? Tak.Czy widziałeś banderowskie manifestacje z okrzykami smert woroham ? Tamten czas już dawno minął ,ale nasi politycy (niestety )tego nie zauważyli i dalej mają taki sam stosunek do Ukrainy jaki był za prezydentury Kwaśniewskiego.

  • ProPatria
   ProPatria :

   @zbigniew2707
   1) Dlaczego Admin pozwala na obraźliwe dla Narodu i bohaterów polskich wypowiedzi banderowskiego parcha ?? Poproszę o ban piewcy upaińskich zbrodniarzy.
   2) Sahryń był silnie ufortyfikowany. Każdy dom posiadał podziemny bunkier, znajdowały się tam koszary itp. Rezuni dysponowali mnóstwem różnego rodzaju broni, w tym ciężkiej.
   3) „Miłująca pokój” dzicz banderowska organizowała liczne wypady zbrojne, podczas których bestialsko wyżynali całe polskie wioski, pastwiąc się szczególnie nad kobietami i dziećmi jaki i masakrowali pojedyncze, przypadkowo schwytane osoby.
   4) Atak polskich sił nie był akcją odwetową, lecz prewencyjną. Zapobiegał masakrze i bestialskim mordom na setkach bezbronnych Polaków. Siły AK i BCh miały dokładne informacje o planowanych atakach motłochu na konbkretne polskie wioski.
   5) Polacy pozwolili kobietom i dzieciom (pomimo ich skrajnej nienawiści do Narodu polskiego) na opuszczenie kurenia. Większość kobiet zginęła, gdyż upaińscy hieroi przebierali się za kobiety (próbowali zbiec bądź jak zwykle podstępem zabić Polaków) bądź też aktywnie walczyła w bunkrach.
   Mógłbym tak wyliczać bez końca, lecz nie jesteś warty poświęcania czasu banderowcu. Proszę władze portalu o zbanowanie wielbiciela zbrodniarzy. Kiedyś nie było z tym problemu.

 5. lp
  lp :

  Taki cwel jak jak deszcyca (pamiętamy jak wydzierał ry()a przed ambasadą rosyjską w Kijowie że Putin to chujło), taki cwel nie powinien dostać akredytacji na ambasodora w cywilizowanym kraju. Ale dostał, niestety i musimy teraz dowiadywać się co jakiś czas jak powinniśmy rozumieć to co chachoły wyrabiają względem nas.

 6. jwu
  jwu :

  Deszczyca w odróżnieniu od Piekły, zawsze broni dobrego imienia swojego kraju.I to nie ważne czy ma rację ,czy jej nie ma ? Tak powinien zachowywać się ambasador.Nasi ambasadorowie (np.Litwa,Ukraina) najpierw bronią interesów kraju w którym pracują ,a dopiero później imienia kraju z którego ich oddelegowano.