Polska młodzież Wilna popiera Koalicję na Rzecz Polskiej Szkoły

Dzisiaj uczniowie polskich szkół średnich i gimnazjów Wilna (w tym Szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego, Szkoły Średniej im. Wł. Syrokomli, Gimnazjum im. Jana Pawła II, Gimnazjum im. A. Mickiewicza) oraz studenci wileńskiej filli Uniwersytetu w Białymstoku złożyli na ręce ambasadora RP w Wilnie Janusza Skolimowskiego petycję w proteście przeciwko złej reformie oświatowej w Polsce. Petycja jest wyrazem solidarności z działaniami Koalicji na Rzecz Polskiej Szkoły, dążącej do uchylenia kontrowersyjnych rozporządzeń ministra edukacji narodowej RP Krystyny Szumilas.

Koalicja na Rzecz Polskiej Szkoły powstała z inicjatywy Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” i koordynatorów akcji Strajk Szkolny, zainicjowanej przez Młodzież Wszechpolską. Członkowie koalicji (studenci, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Polski, a także grupy studenckie, między innymi Niezależne Stronnictwo Akademickie) apelują o uchylenie decyzji ministra edukacji narodowej RP Krystyny Szumilas, niszczących dotychczasowy system edukacji w Polsce.

“Obecna ekipa rządowa, wraz z kierownictwem MEN RP, zniszczyła dobrze działający system edukacji w Polsce, a teraz niszczy jakość pracy polskiej szkoły. Szczególnie niebezpieczne są ograniczenia treści języka polskiego i historii, których naturalną konsekwencją jest ograniczenie rozwoju tożsamości narodowej młodych Polaków” – czytamy w tekście petycji, którą członkowie Koalicji na Rzecz Polskiej Szkoły złożą dzisiaj na ręcę wojewodów w całej Polsce.

Akcję koalicji poparła też polska młodzież szkolna i gimnazjalna Wilna, która dzisiaj złożyła podobną petycję na ręce ambasadora RP w Wilnie Janusza Skolimowskiego. Kilkusetosobowa grupa młodzieży podpisała się pod tekstem petycji, który deklaruje poparcie działań Koalicji na Rzecz Polskiej Szkoły.

Jak powiedział “Wilnotece” jeden z członków wileńskiej grupy inicjatywnej Aleksander Sudujko, petycja jest też próbą zwrócenia uwagi polskich władz na niedostateczne, zdaniem polskiej młodzieży z Litwy, zaangażowanie Polski w rozstrzygnięcie litewsko-polskiego konfliktu, dotyczącego kontrowersyjnej ustawy o oświacie.

“My, młodzi, jesteśmy przekonani, że polskie władze wykazują zbyt małe zaangażowanie w rozwiązanie nurtujących nas problemów edukacyjnych. Dlatego też, apelując o zaniechanie niszczenia szkoły polskiej w Polsce, apelujemy jednocześnie o zwrócenie większej uwagi na sporne kwestie oświatowe, będące osią konfliktu między Polską i Litwą” – zaznaczył Sudujko.

Koalicja na Rzecz Polskiej Szkoły zapowiedziała kontynuowanie działań przeciwko złej reformie oświatowej w Polsce. Tymczasem nie wiadomo, czy podobne działania zostaną podjęte także na Litwie. Według jednego z autorów wileńskiej petycji, Aleksandra Sudujki, zadecyduje o tym rozwój wydarzeń, a przede wszystkim reakcja polskich władz na apel polskiej młodzieży szkolnej i gimnazjalnej z Wilna.

Poniżej zamieszczamy pełen tekst petycji.

Wilno, dnia 25 kwietnia 2012 roku

Sz. P. Janusz Skolimowski
Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej
w Republice Litewskiej

My, niżej podpisani przedstawiciele młodzieży polskiej na Litwie, wyrażamy nasze poparcie wobec działań naszych kolegów i koleżanek w Polsce, walczących o prawo do dobrej edukacji. Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie, jakiego udzielają naszym protestom, przeciwko szkodliwej polityce władz Litwy wobec polskiego szkolnictwa. W ostatnim czasie dostajemy informacje, że również polskie władze dążą do zmian w szkołach ponadgimnazjalnych, które skutkować będą ograniczaniem nauczania wielu ważnych przedmiotów, a zwłaszcza historii i języka polskiego. Wobec tego my, młodzi Polacy na Litwie, walczący o zachowanie swojej tożsamości narodowej, solidaryzujemy się z rodakami w Polsce, sprzeciwiającymi się szkodliwym reformom i apelujemy do polskich władz o wycofanie się z ich wprowadzania.

Koalicja na Rzecz Polskiej Szkoły, jednocząca środowiska Solidarnościowe, młodzieżowe, niepodległościowe (NSZZ “Solidarność” Oświaty i Wychowania, Niezależne Stronnictwo Akademickie, Koordynatorzy akcji Strajk Szkolny, Młodzież Wszechpolska, uczniowie szkół polskich na Litwie) wobec braku reakcji rządu na liczne protesty trwające od 2008 roku stanowczo żąda uchylenia rozporządzeń ministra edukacji narodowej:

• z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego.
• z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania.

Uważamy, że uczniowie i ich rodzice poniosą bezpośrednie konsekwencje tej wyjątkowo źle przygotowanej reformy. Oświata jest dobrem całego narodu, gwarancją naszej tożsamości i systematycznego rozwoju. Konstytucyjną odpowiedzialność za jej stan ponosi rząd.

Obecna ekipa rządowa, wraz z kierownictwem MEN, zniszczyła dobrze działający system edukacji w Polsce, a teraz niszczy jakość pracy polskiej szkoły. Szczególnie niebezpieczne są ograniczenia treści języka polskiego i historii, których naturalną konsekwencją jest ograniczenie rozwoju tożsamości narodowej młodych Polaków.

Pozbawienie absolwentów pierwszej klasy liceów ogólnokształcących dalszego kształcenia ogólnego na rzecz jednokierunkowego rozwoju, może skutkować dla wielu z nich załamaniem dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej. Ponadto, zmiany te grożą infantylizacją społeczeństwa i drastycznym ograniczeniem mobilności młodego pokolenia na krajowym i europejskim rynku pracy.

Apelujemy o podjęcie dialogu i merytoryczną debatę o kształcie polskiej oświaty, zwracając jednocześnie uwagę na niezrozumiałe, kontrowersyjne i szkodliwe decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W imieniu uczniów polskich szkół i gimnazjów Wilna,

Aleksander Sudujko
Władysław Klonowski
Konrad Michalkiewicz

Na podstawie: narodowcy.net, inf.wł.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply