W pobliżu granicy polsko-czeskiej (przy potoku Troja) doszło ostatnio do nietypowej sytuacji. Polscy żołnierze, którzy pilnowali polskiej granicy, przeszli na stronę czeską i ustawili punkt kontrolny przed zabytkową kapliczką, zabraniając turystom i pracownikowi budowlanemu dostępu do niej. Sprawę opisały 6 czerwca czeskie media. Czeskie władze interweniowały w Warszawie.

Do wydarzenia doszło w pobliżu polsko-czeskiej granicy, która została ustanowiona na potoku Troja. Po polskiej stronie znajduje się wieś Pielgrzymów (woj. opolskie, powiat głubczycki). Po czeskiej zaś – Pelhrimovy. W odległości 30 metrów od granicy stoi zabytkowa kapliczka. Polscy żołnierze początkowo pilnowali polskiej granicy, która jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa. Następnie przeszli przez most na stronę czeską. Ustawili punkt kontrolny przy kapliczce. Zabronili czeskim turystom odwiedzania jej – jak podkreślają czeskie media – “z pistoletami maszynowymi w ręce”. O sprawie napisał 6 czerwca czeski portal “Denik”. Czeskie MSW i MSZ interweniowały w opisywanej sprawie u polskich władz.

Na działania polskich żołnierzy zwrócił uwagę i poskarżył się po raz pierwszy pracownik budowlany, który sprawował nadzór nad remontem kaplicy. Poszedł do niej 28 maja. Chciał wykonać dokumentację fotograficzną zabytku. Żołnierze nie pozwolili zrobić mu zdjęć, podobnie jak chcącym fotografować kapliczkę turystom.

Czeskie władze – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych – interweniowały u polskich władz. Interwencja przyniosła skutek. Polscy żołnierze wrócili na terytorium kraju. “Po stronie polskiej zaszło nieporozumienie. Kaplica jest już dostępna” – oświadczyła Hana Malá z działu prasowego czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Biuro Prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało w rozmowie z portalem Kresy.pl, że komunikat w tej sprawie zostanie prawdopodobnie wydany w najbliższym czasie przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zobacz także: Granatnik podwieszany do MSBS został zaprezentowany Siłom Zbrojnym RP

klatovsky.denik.cz / wroclaw.wyborcza.pl / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply