Przywódcy Chin i Rosji odbyli dwustronne spotkanie w ramach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Zgodzili się co do konieczności wzmocnienia jej roli.

XVII szczyt SzOW odbywa się w stolicy Kazachstanu, Astanie. W jego trakcie doszło do spotkania przywódców dwóch czołowych państw organizacji: Xi Jinpinga i Władimira Putina. Przewodniczący ChRL wezwał do “wzmocnienia koordynacji i komunikacji” przez Pekin i Moskwę, jak napisała chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua. Xi chce aby SzOW wzięła na siebie zadanie podtrzymywania bezpieczeństwa i stabilności w regionie i promowała “pragmatyczną współpracę” między państwami członkowskimi, ale też dążyła do zwiększenia swoich wpływów na arenie globalnej. Jako przykład obszaru na którym powinna angażować się SzOW, chiński przywódca wymienił Afganistan.

Xi i Putin rozmawiali także o współpracy w ramach projektu wielkiego transkontynentalnego szlaku komunikacyjnego “Jeden pas – jedna droga” w Europie nazywanego również “nowym jedwabnym szlakiem”. Chiński przywódca dopuścił udział w tym przedsięwzięciu instytucji Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego.

Władimir Putina ocenił z kolei, że oba państwa powinny ściślej koordynować swoją politykę zagraniczną i wspierać w relacjach globalnych swoje interesy. Uzależnił to od bardziej intensywnych relacji i częstszych kontaktów polityków Chin i Rosji. Proponował też stworzenie możliwości bardziej intensywnej współpracy na polu kulturalnym i społecznym.

Powstała w 2001 r. SzOW łączy Rosję, Chiny oraz Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan czyli wszystkie poradzieckie republiki Azji Środkowej poza Turkmenistanem. Region ten jako położony w centrum Eurazji ma kluczowe znaczenie strategiczne. SzOW stała się dla Moskwy i Pekinu mechanizmem uzgadniania własnych interesów w regionie, ale też koordynacji polityki wobec prób jego penetracji ze strony Stanów Zjednoczonych. Region ten jest również wrażliwy na zagrożenie terrorystyczne ze względu na swój muzułmański charakter i sąsiedztwo niestabilnego Afganistanu i SzOW koncentruje się w tej chwili właśnie na kwestiach szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Ale Azja Środkowa ma także wielkie znaczenie geoekonomiczne bowiem znajdują się tam ogromne złoża gazu ziemnego, ropy i metali ziem rzadkich. Sprawia to, że organizacja staje się coraz bardziej atrakcyjna. Status obserwatora w SzOW mają Mongolia, Indie, Iran, Pakistan i Afganistan, a Białoruś status „partnera w dialogu”.

Czytaj także: Kto weźmie Azję Centralną

xinhuanet.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply