Najnowszy sondaż pracowni United Surveys jest kolejnym wskazującym na umacnianie się partii rządzącej.

W najnowszym sondażu tej pracowni przeprowadzonym na zlecenie portalu Wirtualna Polska za Prawem i Sprawiedliwością opowiedziało się 36,4 proc. respondentów gotowych do oddania głosu na konkretną partię. W porównaniu do sondażu z sierpnia to wynik 0 2,2 punkty procentowe wyższy.

Odwrotna tendencja objęła czołową siłę opozycji Koalicję Obywatelską. Wynik poparcia na poziomie 22,3 proc. oznacza jego spadek o 2,2 punkty procentowe. Jak podkreśliła w swoim komunikacie pracownia, KO wróciła do poparcia z początku lipca czyli z okresu gdy Donald Tusk dopiero wracał na krajową scenę polityczną.

Trzecie miejsce w sondażu zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 9,2 proc. pytanych, o 0,2 punktu procentowego mniej niż w sierpniu. Wzrost poparcia – o 2,9 proc. odnotowała natomiast Konfederacja. Na konserwatywno-liberalna partię chciało głosować 8,8 proc. respondentów z konkretnymi sympatiami partyjnymi.

Lewica odnotowała we wrześniowym badaniu poparcie rządu 6,8 proc. czyli mniejsze o 0,1 punktu procentowego. Swoją reprezentację wprowadziłoby jeszcze do Sejmu Polskie Stronnictwo Ludowe, które wskazało 5,2 proc. badanych, o 0,2 punktu procentowego więcej niż w sierpniu. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wybrało 11,3 proc. pytanych.

53,7 proc. pytanych przez United Surveys zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach do Sejmu. 37,7 proc. zadeklarowało, że nie ma zamiaru głosować.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 10 września 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Część komentatorów uważa, że umocnienie się PiS wynika z kryzysu migracyjnego jaki wybuchnął na granicy z Białorusią za sprawą władz tego państwa stymulujących przepływ imigrantów z Azji i Afryki. W czasie gdy rząd PiS umocnił granicę płotem i wprowadził w miejscowościach przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy, politycy KO domagali się wpuszczenia imigrantów czy nawet podejmowali próby naruszenia granicy

wpolityce.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz