UE nałożyła sankcje na osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów w Donbasie

Unia Europejska wprowadziła sankcje przeciw dziewięciu osobom odpowiedzialnym za organizację wyborów w nieuznawanych republikach w Donbasie. – podała w poniedziałek agencja TASS. Odpowiednie rozporządzenie ma ukazać się w dzienniku urzędowym UE jeszcze dzisiaj.

Rada UE zatwierdziła wprowadzenie środków ograniczających wobec dziewięciu osób fizycznych za zorganizowanie i przeprowadzenie nielegalnych wyborów w obwodach ługańskim i donieckim – napisano w oświadczeniu wydanym przez Radę Unii Europejskiej.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podaje TASS, głosowanie w sprawie nałożenia sankcji odbyło się 5. grudnia na poziomie stałych przedstawicieli krajów członkowskich w Brukseli. Na „czarną listę” UE trafili przedstawiciele administracji Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Media nie podały jeszcze ich personaliów. Ograniczenia nałożone przez UE polegają na zakazie wjazdu na teren Unii Europejskiej oraz zamrożeniu aktywów w europejskich bankach należących do ukaranych osób.

Jak podawało TVP Info, sankcje na organizatorów wyborów w Donbasie zostały nałożone na wniosek Polski. „Polska zaproponowała wprowadzenie pewnych sankcji – takich, jakie miały miejsce, gdy chodzi o aneksję Krymu – to znaczy wpisanie na listę objętą sankcjami nazwisk osób, które brały udział w organizacji tych wyborów. I myślę, że to się spotyka z zainteresowaniem i z akceptacją państw członkowskich” – mówił w listopadzie szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Polska zabiegała również o powiększenie liczby osób objętych sankcjami z 5 do 9.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wybory w Donbasie zostały ogłoszone po śmierci w zamachu bombowym dotychczasowego przywódcy DRL Aleksandra Zacharczenki. Władze w Kijowie uznały wybory za nielegalne i wezwały miejscową ludność do bojkotu głosowania a także zagroziły odpowiedzialnością karną osobom zaangażowanym w przeprowadzenie wyborów. Specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker uznał, że wybory były niezgodne z porozumieniami w Mińsku. Ich wyników nie uznała również Unia Europejska.

Kresy.pl / TASS / Ukrinform / TVP Info

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Jeżeli zatem prawdziwa jest informacja podana przez TVP Info (a tam prawdziwe informacje są co prawda rzadkością) to sankcje zostały nałożone oraz rozszerzone na wniosek naszych dyplomatołów dowodzonych przez sztandarowego matoła i k…..ę „polskiej dyplomacji” niejakiego CIAPUtowicza. „Gratuluję” naszemu krajowi i narodowi ekstremalnie rzadko spotykanego poziomu debilizmu i poniżenia który udało się osiągnąć jego „ministrowi” spraw zagranicznych, wylizywaczowi banderowskich „rowów”. W poniżeniu Polski i poziomie prezentowanego matolstwa dorównał już swoim „świetnym” poprzednikom – Waszczykowskiemu, Schetynie, Radziowi i tańczącej pani „minister” Fotydze

  • jwu
   jwu :

   @Kasper1 Tu nie chodzi o dorównywanie poprzednikom ,tylko kontynuacje polityki lizania rowa.A to ,że upodobał sobie akurat banderowski (przedział) to już jego suwerenna (tak przynajmniej podejrzewam?) decyzja.Za czym być może stoi zew krwi ,lub kolor podniebienia?