Prezydent odebrał w południe przysięgi od nowych ministrów. Obok dymisji od dawna przewidywanych są także te stanowiące istotne przemeblowanie w układzie sił w partii rządzącej.

Zgodnie w powtarzanymi od miesięcy pogłoskami stanowisko stracił Witold Waszczykowski. Tak jak pisaliśmy wczoraj, zastąpi go Jacek Czaputowicz. Stanowisko stracili także inni członkowie gabinetu, jeszcze za czasów Beaty Szydło typowani jako prawdopodobne ofiary rekonstrukcji. Konstanty Radziwiłł została zastąpiony na stanowisku ministra zdrowia przez Łukasza Szumowskiego. Ministrem środowiska w miejsce Jana Szyszki został Henryk Kowalczyk.

Szczególne emocje budzi dymisja ministra obrony Antoniego Macierewicza, którego zastąpi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Z kolei na zwolnione przez niego stanowisko nominowano Joachima Brudzińskiego, dotychczasowego wicemarszałka Sejmu. Nominacja ta może sugerować, że zgodnie ze spekulacjami mediów, Macierewicz otrzyma funkcję w prezydium Sejmu.

Zgodnie z zapowiedziami, odnotowanymi także na naszym portalu, ministrem finansów została Teresa Czerwińska, urodzona na Kresach Wschodnich I Rzeczpospolitej, w Dyneburgu na terytorium obecnej Łotwy. Funkcję ministra inwestycji i rozwoju, które to obowiązki wypełniał dotychczas sam premier, objął Jerzy Kwieciński. Na nowe stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii , częściowo pokrywające się z kompetencjami dawnego ministra cyfryzacji, powołano Jadwigę Emilewicz.

“Nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym, skrajności. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwie” – zadeklarował po uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów premier Mateusz Morawiecki.

interia.pl/kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • Lepus
      Lepus :

      @zefir Zobacz sobie, a raczej posłuchaj jak wojsko było zadowolone z Antoniego. Mam tam znajomych i mówią, że za Antka w wojsku dopiero zaczęło się coś dziać i jest najlepiej.

      • Tutejszym
        Tutejszym :

        @Lepus Dokładnie to samo chciałem powiedzieć, panie Lepus.
        A tak na marginesie:
        Nie jest wykluczone że rozpoczynamy następny serial:
        “Tragedia smoleńska jako mini? kopia zbrodni katyńskiej”
        Czyżby serial rozłożony na następne pokolenia Polaków
        z identycznym wynikiem jak zbrodnia katyńska?.

      • jaro7
        jaro7 :

        @Lepus A mógłbyś sprecyzować z czego ten twój znajomy jest zadowolony? Z płacy? bo na pewno nie z wyszkolenia,bo to głównie garnizonowe wojsko siedzące i pierdzące w stołki do 15 a potem do domku.I jeszcze warte trzymaja jakieś dziadki ochroniarze.Jak jest to wojsko ‘wyszkolone” to był kiedyś filmik na YT,dramat.Jest kilka jednostek na pokaz i miedzynarodowe ćwiczenia i tyle.Wojska zdolnego do walki jest może 30tys a reszta? Co zrobił z Gromem?Moze znajomy chwali bo dostaje więcej kasy za niewielką robotę.

        • Lepus
          Lepus :

          @jaro7 Ogólnie jest zadowolony, m.in. z wprowadzonego sytemu awansów. Dzięki temu młodsi oficerowie mają szansę, bo do tej pory to była fikcja. Co do szkolenia, to wg niego zmieniło się i to diametralnie na lepsze, a co ważniejsze, jest kasa i wojsko sie modernizuje. A wg mnie to Antek robił dobrą robotę wywalając starych, postsowieckich trepów na generalskich i pułkownikowskich etatach.

      • zefir
        zefir :

        @Lepus :Patrzę i słucham,tkwię bowiem w środowisku wojskowym i wiem co mówię.Może w tym wiele lokalnego subiektywizmu gdyż Antoni 34 brygadę kawalerii pancernej z Leopardów ogolił.

  1. tagore
    tagore :

    Pogląd obecny w PIS ,że twardy elektorat nie ma wyboru i musi głosować na partię ,przypomina twierdzenie “nie mamy z kim przegrać”. Nawet jeśli Macierewicz pozostanie
    lojalny wobec PIS ta arogancja wystawi PIS rachunek do zapłacenia i będą mieć prawdziwą prawicową partię w opozycji z 20% twardym elektoratem.