Media piszą nieoficjalnie o kolejnych kandydaturach na stanowisko ministra spraw zagranicznych, które ma zwolnić Witold Waszczykowski.

Szereg dziennikarzy twierdziło w poniedziałek, powołując się na nieoficjalne źródła, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował już odwołaniu Witolda Waszczykowskiego ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. Trwają spekulacje mediów na temat osoby jego następcy. Część z nich sugeruje, że rządząca partia może mieć problemy ze znalezieniem nowego szefa dyplomacji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według prorządowego portalu wPolityce propozycję objęcia funkcji ministra spraw zagranicznych miał otrzymać odpowiadający szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, wcześniej odpowiadający w jego ekipie właśnie za sprawy międzynarodowe. Szczerski miał jednak odmówić dołączenia do rządu woląc nadal współpracować z Andrzejem Dudą. Sam Szczerski nie komentował tych rewelacji.

Dziennikarz Michał Szułdrzyński twierdził z kolei, dając temu wyraz wpisem na Twitterze, że Waszczykowskiego zastąpi Konrad Szymański, byłego deputowanego Parlamentu Europejskiego i obecnego sekretarza stanu do spraw europejskich w MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informacjom tym zaprzeczył jednak portal wPolityce. Według przytaczanych przezeń nieoficjalnych informacji nowym ministrem spraw zagranicznych zostanie dotychczasowy podsekretarz stanu w tym resorcie, prof. Jacek Czaputowicz. W latach 90 sprawował on w latach 90 funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej, w latach 2008-2012 był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Do pracy w MSZ wrócił we wrześniu 2017 r. Jest profesorem politologii i absolwentem podyplomowych studiów na uczelniach zagranicznych – m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim. Czaputowicz miał już zgodzić się na objęcie stanowiska.

wpolityce.pl/deorzeczy.pl/twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz