Media piszą nieoficjalnie o kolejnych kandydaturach na stanowisko ministra spraw zagranicznych, które ma zwolnić Witold Waszczykowski.

Szereg dziennikarzy twierdziło w poniedziałek, powołując się na nieoficjalne źródła, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował już odwołaniu Witolda Waszczykowskiego ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. Trwają spekulacje mediów na temat osoby jego następcy. Część z nich sugeruje, że rządząca partia może mieć problemy ze znalezieniem nowego szefa dyplomacji.

Według prorządowego portalu wPolityce propozycję objęcia funkcji ministra spraw zagranicznych miał otrzymać odpowiadający szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, wcześniej odpowiadający w jego ekipie właśnie za sprawy międzynarodowe. Szczerski miał jednak odmówić dołączenia do rządu woląc nadal współpracować z Andrzejem Dudą. Sam Szczerski nie komentował tych rewelacji.

Dziennikarz Michał Szułdrzyński twierdził z kolei, dając temu wyraz wpisem na Twitterze, że Waszczykowskiego zastąpi Konrad Szymański, byłego deputowanego Parlamentu Europejskiego i obecnego sekretarza stanu do spraw europejskich w MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informacjom tym zaprzeczył jednak portal wPolityce. Według przytaczanych przezeń nieoficjalnych informacji nowym ministrem spraw zagranicznych zostanie dotychczasowy podsekretarz stanu w tym resorcie, prof. Jacek Czaputowicz. W latach 90 sprawował on w latach 90 funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej, w latach 2008-2012 był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Do pracy w MSZ wrócił we wrześniu 2017 r. Jest profesorem politologii i absolwentem podyplomowych studiów na uczelniach zagranicznych – m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim. Czaputowicz miał już zgodzić się na objęcie stanowiska.

wpolityce.pl/deorzeczy.pl/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz