Po raz pierwszy w historii członkiem rządu Nowej Zelandii będzie przedstawicielka rdzennej ludności tych wysp – Maorysów.

W październikowych wyborach w Nowej Zelandii zwycięstwo ponownie odniosła miejscowa Partia Pracy co oznacza, że premier Jacinda Ardern będzie rządzić przez kolejne lata. Jej popularność wynika między innymi z udanej walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na wyspach. Jednak Ardern zdecydowała się przeprowadzenie zmian personalnych w gabinecie. Jedna ze zmian szczególnie przykuła uwagę lokalnych i światowych środków masowego przekazu.

Adhern powołała na stanowisko minister spaw zagranicznych  Nanaję Mahutę. Mahuta jest Maoryską, w dodatku krewną obecnego króla rdzennej społeczności Nowej Zelandii Kingi Tuheitia.

Przywiązanie Mahuty do kultury jej ludu potwierdza tatuaż moko jaki ma na brodzie. Jest on nanoszony w ramach specjalnej ceremonii w której polityk wzięła udział w 2016 r. Jak tłumaczy portal dziennika „Rzeczpospolita” forma tego rodzaju tatuażu obrazuje status osoby i historię jej rodu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Powołanie Mahuty nie jest jednak jedynym novum w historii politycznej Nowej Zelandii. W nowym gabinecie znalazły sią aż trzy osoby homoseksualne. Jedną z nich jest nowy wicepremier Grant Robertson, przez lata jeden z jej najbliższych współpracowników politycznych Ardern, jak podał portal telewizji France24.

rp.pl/france24.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz