Po tym gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydował się na odpowiedzenie na skandaliczne stanowisko ukraińskiej ambasady w sprawie wołyńskiego ludobójstwa inicjatywę przejęli posłowie opozycji.

Poseł Konfederacji Krystian Kamiński wystąpił na środowym posiedzeniu Sejmu z wnioskiem formalnym, apelując do rządu Mateusza Morawieckiego aby przygotował projekt uchwały, który byłby odpowiedzią na skandaliczne stanowisko ambasady Ukrainy w Warszawie w sprawie ludobójstwa na Wołyniu. Mimo usiłowań Kamińskiego marszałek Sejmu z ramienia PiS Elżbieta Witek nie zgodziła się na przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów. Komentując tę sytuację poseł Konfederacji zapowiadał dalsze starania na rzecz przyjęcia stosownej uchwały poprzez sformułowanie jej projektu w ramach grupy posłów.

Kamińskiemu udało się pozyskać wymaganą liczbę posłów dla swojej idei. W przygotowanym projekcie uchwały postanowiono wyrazić “głębokie zaniepokojenie wypowiedzią ambasadora Ukrainy Andrija Deszczyzny, który 11 lipca 2020 r. w okolicznościowym wpisie z okazji rocznicy rzezi wołyńskiej przedstawił narrację zrównującą narrację władz II Rzeczpospolitej Polskiej z odpowiedzialnością sprawców ludobójstwa przeprowadzonego na ludności polskiej. Przedstawiciel państwa ukraińskiego próbuje prezentować tragiczną historię rzezi na Wołyniu jako symetryczny konflikt polsko-ukraiński”.

W ramach uchwały jej autorzy przypominają, że “11 i 12 lipca 1943 r.  […] UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja była kulminacją trwającej od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów w wyniku której na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło od 100 do nawet 200 tys. Polaków”.

Jak ocenia się w projekcie uchwały – “Wydarzenia te miały charakter jednostronnej agresji na ludność polską, ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem”, które według posłów “powinno doczekać się całkowicie jednoznacznego potępienia za strony historyków i władz Ukrainy, a jakiekolwiek próby usprawiedliwiania czy niuansowania tego stanowisko będą odbierane przez władze Rzeczpospolitej Polskiej jako próba sankcjonowania szowinizmu skierowanego przeciwko Polsce i polskiej mniejszości na Ukrainie”.

Autorzy projektu uchwały ukazują też zaprezentowane przez Ambasadę Ukrainy w Warszawie stanowisko jako “przeszkodę w dialogu polsko-ukraińskim”, która może utrudnić “utrzymywanie dobrych relacji sąsiedzkich”. Treść podsumowana jest warunkami – “Sejm Rzeczpospolitej Polskie wzywa władze Ukrainy do zdecydowanego odcięcia się od wypowiedzi Andrija Deszczycy, wydania oficjalnej noty przepraszającej i wydania noty precyzującej stosunek państwa ukraińskiego do mordów popełnianych przez szowinistów ukraińskich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod projektem uchwały podpisali się posłowie Konfederacji, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a nawet dwóch posłów PiS. “Władze Polski muszą zająć stanowisko. To co wyraziła ambasada Ukrainy to obraza pamięci pomordowanych i ich potomków, a także całego narodu polskiego, bo przecież Polacy na Wołyniu byli mordowani przez siepaczy z UPA tylko ze względu na swoją przynależność narodową. Milczenie będzie ustępowaniem pola narracji zakłamującej historię i podważaniem prestiżu państwa polskiego. Skoro Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rząd nie robią tego co nich należy, nie podjęły stosownych środków dyplomatycznych wobec ambasadora Deszczycy, to Sejm musi odpowiedzieć” – przekazał nam Kamiński.

Jak zrelacjonowaliśmy to na naszym portalu we wpisie ukraińskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w rocznicę eskalacji ludobójstwa wołyńskich Polaków znalazła się głównie krytyka polityki władz II RP wobec mniejszości ukraińskiej, sugerująca ich współodpowiedzialność za to co stało się na Kresach Południowo-Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej.

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Uważajcie Panowie, prok. XXX nie śpi, ściga “mowę nienawiści”.
  Uważajcie, aby treść Waszego projektu była ujęta w odpowiednią formę.
  Ja za swobodną wypowiedź dostałem wyrok 10 miesięcy więzienia.
  Tzn za wypowiedź do Ambasadora Deszczycy i za dupę Isajewa.
  Mogę pisać co chcę, Wy możecie pisać też, i tak nic z tego nie wyjdzie.
  Moim zdaniem pogarda Ukraińców i ich bezkarność jest niezmienne.