Premier usuwa Gowina z rządu

To może być koniec Jarosława Gowina w rządzie, ale i obecnym obozie rządzącym w ogóle. Mateusz Morawiecki już zawnioskował o jego odwołanie.

„Premier Mateusz Morawiecki we wtorek podpisał i skierował do prezydenta dymisję wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, którego w poniedziałek zacytowała Interia. Jego wytłumaczenie takiego ruchu kadrowego przytoczył z kolei portal Onet – „Posłowie Porozumienia sami muszą zdecydować, czy poprą Polski Ład. To kwestia odpowiedzialności za kraj. Premier nie mógł dłużej tolerować zachowania w tej kwestii Jarosława Gowina, dlatego podjął decyzję o jego odwołaniu.”

Müller oskarżył Gowina o to, że podważał zaufanie Polaków do sztandarowego programu rządowego „Polski Ład”, który jest według rzecznika „odpowiedzią na kryzys związany z epidemią”. Wytknął on dymisjonowanemu politykowi, że pod projektem tego programu „wspólnie w maju podpisali się wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy”, w tym sam Gowin.

„Zmiany w rządzie, o które prosi premier, zostaną dokonane bez zbędnej zwłoki” – skomentował już wniosek premiera Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

„Polski Ład” stał się w ostatnim okresie celem krytyki Gowina i związanych z nim polityków, takich jak wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która straciła stanowisko jeszcze 4 sierpnia.

„Zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządzącej” – skomentował sam Gowin – „O mojej dymisji dowiedziałem się z mediów”. Opisując działalność swojej grupy stwierdził on – „Przestrzegaliśmy, że propozycje PiS szkodzą Polakom. Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z tego ministerstwa, z rządu, z podniesionym czołem.”

Gowin ogłosił też koniec dotychczasowego obozu rządzącego – „Od jutra Porozumienie rozpoczyna działalność, która w jak najlepszy sposób będzie służyć dobru Polaków. Jutro zarząd partii podejmie decyzję, co dalej z naszą obecnością w Zjednoczonej Prawicy, ale wszyscy mają świadomość, że moja dzisiejsza dymisja jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i końcem Zjednoczonej Prawicy.”

wydarzenia.interia.pl/onet.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz