Chciałbym, żeby wypowiedzieli się w tej kwestii Polacy. Od Polaków, od decyzji Polaków uzależniłbym – oświadczył były premier Mateusz Morawiecki (PiS), zapytany o ewentualny udział polskich wojsk w misji na Ukrainie.

We wtorek były premier Mateusz Morawiecki (PiS) był gościem Polsat News. Podczas rozmowy padło pytanie o ewentualny udział polskich wojsk w misji na Ukrainie. “Czy pan sobie wyobraża scenariusz, w którym Polska bierze udział w jakiejś formie w pilnowaniu pokoju na Ukrainie?” – zapytał prowadzący Marcin Fijołek.

“Na tym etapie nie, ponieważ dzisiaj rozważania, które w tej kwestii się toczą, dotyczą ekspedycji europejskiej, która by tam miała miejsce” – odpowiedział były premier.

Czytaj: “To też będzie decyzja samych Ukraińców”. Kandydatka Lewicy na prezydenta o wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę

“Ja sobie nie wyobrażam dzisiaj zagwarantowania pokoju bez wojsk amerykańskich. Wojska amerykańskie są jedynym gwarantem bezpieczeństwa” – kontynuował.

Jak dodał były premier, “wiemy doskonale, że bez Amerykanów Ukraina już dawno by padła”.

Dopytywany o sytuację, w której Amerykanie wzięli udział w takiej misji, Morawiecki odpowiedział: “Gdyby Amerykanie wzięli udział w takiej misji, chciałbym, żeby wypowiedzieli się w tej kwestii Polacy. Od Polaków, od decyzji Polaków uzależniłbym”.

Prowadzący zapytał, czy chodzi o referendum.

“Między innymi taka opcja [referendum] jest również możliwa, uzależniłbym to, czy polskie wojska mogłyby być częścią takiej misji” – oświadczył Morawiecki.

Zobacz: Wicepremier: Samodzielne wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę nie wchodzi w grę

Czytaj także: Rz o 40 tys. żołnierzy NATO na Ukrainie i „niezbędnej” roli Polski w planie Macrona

Kresy.pl

Tagi: , , , , , ,
forma płatności