Chciałbym, żeby wypowiedzieli się w tej kwestii Polacy. Od Polaków, od decyzji Polaków uzależniłbym – oświadczył były premier Mateusz Morawiecki (PiS), zapytany o ewentualny udział polskich wojsk w misji na Ukrainie.
We wtorek były premier Mateusz Morawiecki (PiS) był gościem Polsat News. Podczas rozmowy padło pytanie o ewentualny udział polskich wojsk w misji na Ukrainie. “Czy pan sobie wyobraża scenariusz, w którym Polska bierze udział w jakiejś formie w pilnowaniu pokoju na Ukrainie?” – zapytał prowadzący Marcin Fijołek.
“Na tym etapie nie, ponieważ dzisiaj rozważania, które w tej kwestii się toczą, dotyczą ekspedycji europejskiej, która by tam miała miejsce” – odpowiedział były premier.
.@MorawieckiM: Nie wyobrażam sobie zagwarantowania pokoju na Ukrainie bez żołnierzy USA. Udział polskich wojsk w takiej misji? Uzależniłbym to od decyzji Polaków. @marcinfijolek
Całość rozmowy: https://t.co/EeaFhluFjp pic.twitter.com/6BK8Zxp8lA
— Graffiti_PN (@Graffiti_PN) December 31, 2024
“Ja sobie nie wyobrażam dzisiaj zagwarantowania pokoju bez wojsk amerykańskich. Wojska amerykańskie są jedynym gwarantem bezpieczeństwa” – kontynuował.
Jak dodał były premier, “wiemy doskonale, że bez Amerykanów Ukraina już dawno by padła”.
Dopytywany o sytuację, w której Amerykanie wzięli udział w takiej misji, Morawiecki odpowiedział: “Gdyby Amerykanie wzięli udział w takiej misji, chciałbym, żeby wypowiedzieli się w tej kwestii Polacy. Od Polaków, od decyzji Polaków uzależniłbym”.
Prowadzący zapytał, czy chodzi o referendum.
“Między innymi taka opcja [referendum] jest również możliwa, uzależniłbym to, czy polskie wojska mogłyby być częścią takiej misji” – oświadczył Morawiecki.
Zobacz: Wicepremier: Samodzielne wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę nie wchodzi w grę
Czytaj także: Rz o 40 tys. żołnierzy NATO na Ukrainie i „niezbędnej” roli Polski w planie Macrona
Kresy.pl





























