Ambsador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher odniosła się do spotkania ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza z szefem amerykańskiej dyplomacji, Mike’m Pompeo.

Pompeo spotkał się w środę z Czaputowiczem w Nowym Jorku przy okazji posiedzenia Rady Bazpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posiedzenie było poświęcone kwestiom bliskowschodnim i przewodniczył mu właśnie Czaputowicz. Sekretarz stanu USA skomentował swoją aktywność na Twitterze dwoma wpisami. Najpierw nawiązał do antyirańskiej konferencji zorganizowanej przez Amerykanów w Warszawie w lutym bieżącego roku. “Proces Warszawski jest częścią wysiłków Stanów Zjednoczonych rozwiązania wyzwań na Bliskim Wschodzei razem z sojusznikami i partnerami. Dzisiejsze posiedzenie RB ONZ osadzono na tym co rozpoczęliśmy w lutym by promować przyszłość pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Potrzebujemy nowych rozwiązań dla starych problemów” – napisał Pompeo. W innym wpisie Pompeo zadeklarował, że na bazie “Procesu Warszawskiego” Amerykanie budują “koalicję”.

 

W czasie lutowej konferencji o jednoznacznie antyirańskiej i proziraelskiej wymowie, Pompeo zażądal od władz Polski uchwalenia ustawodawstwa, które uwzględniałoby roszczenia finansowe wysuwane wobec Polski przez organizacje amerykańskich Żydów. Stawiał też Polakom za wzór żydowskiego partyzanta, który potem był wysokim oficerem stalinowskiego Urzędu Bezpieczeństwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji zamieścił także zdjęcie ze swojego indywidualnego spotkania z Czaputowiczem, opisując je – “Podziękowanie dla naszych polskich przyjaciół, którzy pomagają nam konfrontować się z masą wyzwań na Bliskim Wschodzie. Ministrze spraw zagranicznych Czaputowiczu, jesteś prawdziwym przyjecielem i partnerem. Dzisiejsze spotkanie z tobą w Nowym Jorku było przyjemnością”.

 

Wypowiedź swojego zwierzchnika promowała na Twitterze ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher, znana z bezpardonowych ingerencji w proces stanowienia prawa w Polsce.

Władze Polski zapowiedziały już, że mogą wesprzeć politycznie i kadrowo operację amerykańskiej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu. Zamiarem Waszyngtonu jest ograniczenie manewru sił irańskich w regionie.

Czytaj także: Prawie cały Senat USA żąda wymuszenia na Polsce wypłat dla Żydów

twitter.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply