Władze Norwegii zdecydowały o wydaleniu konsula generalnego RP interweniującego w interesie Polaków, którym norweski urząd odbierał dzieci.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło w poniedziałek, że władze Norwegii zdecydowały się wydalić konsula generalnego RP w Oslo Sławomira Kowalskiego, który stawał w obronie praw polskich rodziców. Jak podaje Polsat, Kowalski podjął działania w sprawie 150 polskich rodzin, którym norweska instytucja publiczna Barnevernet odebrała lub próbowała odebrać dzieci. W 2016 roku Kowalski otrzymał tytuł „Konsula Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”. Kowalski pracował w Oslo od 2014 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwsze informacje o możliwości wydalenia konsula pojawiły się pod koniec stycznia. Polskie MSZ zadeklarowało, że nie zamierza odwoływać Kowalskiego przed końcem jego kadencji przypadającym w tym roku. Dyplomaci obu państw rozmawiali na temat Kowalskiego, jednak MSZ potwierdziło w poniedziałek, że władze Norwegii zdecydowały się ogłosić go persona non grata. Odpowiednia nota została przekazana stronie polskiej. Kowalski ma tydzień na opuszczenie Norwegii.

W swoim komunikacie polskie MSZ podkreśliło, że „dobrze ocenia pracę konsula Sławomira Kowalskiego, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin i podtrzymuje swoje stanowisko, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsulat RP są nieuzasadnione”. Biuro Rzecznika Prasowego MSZ podkreśliło również, że „decyzja władz norweskich została wydana pomimo wykazanej przez stronę polską dobrej woli, chęci konstruktywnego wyjaśnienia sprawy i rozwiania wszelkich wątpliwości”.

Wobec tak poważnego kroku Oslo władze Polski zdecydowały się na symetryczną odpowiedź i, jak poinformowano, „działając na zasadzie wzajemności i w oparciu o zwyczaj międzynarodowy, władze RP podjęły decyzję o uznaniu za persona non grata członka personelu dyplomatycznego Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie wykonującego funkcje konsularne, o czym Ambasador Królestwa Norwegii został poinformowany w dniu 11 lutego br”.

gov.pl/web/dyplomacja/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz