Ambasador Polski wziął udział w obchodach rocznicy rewolucji, która ufundowała obecne państwo irańskie. Wzbudziło to krytykę portalu Politico.

Iran obchodził w czwartek 44 rocznicę obalenia szacha Mohamada Rezy Pahlawiego. Portal Politico postanowił uwypuklić, że w fotoreportażu z tego wydarzenia, wśród akredytowanych w Teheranie dyplomatów można było zauważyć także ambasadora Polski Macieja Fałkowskiego i węgierskiego Zoltána Vargę-Haszonitsa. Ich wspólny udział w obchodzach, na których pojawił się także prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Portal ocenił, że “Polska i Węgry wyłamały się z szeregu innych krajów UE”.

O ile jednak obecność ambasadora Węgier na teherańskich obchodach nie dziwi redakcji zachodniego portalu , o tyle uczestnictwo Falkowskiego uznaje za niespodziankę. Politico widzi kontrowersje w tego rodzaju kurtuazji wobec Iranu ze względu na stosunek jego władz do ubiegłorocznych protestów i zamieszek, jakie rozpoczęły się we wrześniu oraz sprzedaż przez Irańczyków amunicji krążacej Rosjanom, którzy z dużym efektem wykorzystali ją przeciw Ukrainie.

Chociaż nie ma formalnych ustaleń między członkami UE, aby nie uczestniczyć w wydarzeniach takich jak te, na którym sfotografowano ambasadorów, stolice unijnych państw miały zawrzeć nieformalne porozumienie, by działać zgodnie z symbolicznymi krokami, takimi jak bojkot głośnych ceremonii publicznych, aby wyrazić wspólną krytykę z powodu represji Teheranu wobec protestujących, twierdzi Politico, ujmując to, jako “nieformalny bojkot”.

Rząd Iranu twierdzi jednak, że otrzymał również gratulacje z okazji rocznicy rewolucji z Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.

Na artykuł zreagowało już polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W oświadczeniu z 10 lutego podkreślono, że w opisywanych przez Politico obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Ukraina, Norwegii, Japonii, Korei Południowej i Nuncjusz Apostolski. Resort podkreślił, że “nie było decyzji o bojkocie obchodów święta narodowego na poziomie Unii Europejskiej”.

Jednocześnie przytoczono krytyczne stanowisko Polski wobec działań władz Iranu w sprawie protestów oraz sprzedaży dronów Rosji. “Polska, podobnie jak pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej, wezwała władze Iranu do zaprzestania stosowania represji, arbitralnych zatrzymań i uwolnienia wszystkich zatrzymanych osób. Styczniowa Rada ds. Zagranicznych (FAC) przyjęła również kolejny pakiet sankcji wobec Iranu za naruszenia praw człowieka w tym kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także uwagę na negatywną ocenę Polski dotyczącą sytuacji w i wokół Iranu, jak również postawy Teheranu wobec inwazji Rosji na Ukrainę” – można przeczytać w oświadczeniu.

politico.eu/gov.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply