Przed wylotem do Moskwy premier Węgier Viktor Orbán odbył rozmowę telefoniczną z Jensem Stoltenbergiem.

Rozmowa została przeprowadzona w poniedziałek wieczorem, jak podał, za MTI, portal About Hungary. Premier Węgier miał poinformować sekretarza generalnego NATO o planowanej wizycie w Rosji. Przedmiotem ich rozmowy stało się też szersze tło tej wizyty, czyli napięcia w relacjach rosyjsko-ukraińskich i koncentrację rosyjskich sił zbrojnych u granic Ukrainy. Politycy mieli uzgodnić, że rozładowanie tych napięć może odbyć się tylko poprzez dialog.

We wtorek premier Orbán udał się do Moskwy, gdzie właśnie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Agencja informacyjna TASS podała pierwsze informacje o jego przebiegu. Rosyjski prezydent miał podkreślić, że Węgry otrzymują od Rosji po cenie pięć razy tańszej od rynkowej. Jak przyczynę wskazał fakt, że Węgrzy zdecydowali się na podpisanie z Gazpromem kontraktu wieloletniego, który będzie obowiązywać do 2036 r. Putin powiedział, że dzięki temu “stabilność dostaw została zabezpieczona”.

“Generalne energetyka zajmuje ważne miejsce w naszej współpracy” – powiedział rosyjski przywódca przypominając, że rosyjski Rosatom ma dobudować dwa bloki energetyczne w węgierskiej elektrowni jądrowej w Paks. Inwestycja ma zostać sfinansowana dzięki rosyjskim kredytom na atrakcyjnych warunkach.

Putin cieszył się także ze wzrostu w dwustronnych obrotach handlowych z Węgrami, które w zeszłym roku miały zwiększyć się o 30 proc.

Węgry zajmują zdystansowane stanowisko w sprawie napięć rosyjsko-ukraińskich. Zarówno minister spraw zagranicznych jak i minister obrony Węgier wzywali już do redukcji napięcia poprzez negocjacje i nie uciekania się do polityki znanej z czasów “zimnej wojny”.

Węgry i Ukraina od lat toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów. Regulacje, wokół których toczy się węgiersko-ukraińska batalia, dotyczą także mniejszości polskiej na Ukrainie, jednak rząd w Warszawie pozostaje bierny w tej kwestii od czasu uzyskania w 2017 roku gołosłownej deklaracji Kijowa, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłym tygodniu szef węgierskiej dyplomacji wprost wskazał wskazał politykę Kijowa wobec mniejszości narodowych jako przeszkodę w udzielaniu pomocy Ukrainie przez Węgry.

Czytaj także: 41 proc. Ukraińców uważa, że Węgry przygotowują się do aneksji Zakarpacia [SONDAŻ]

abouthungary.hu/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply