Prawo i Sprawiedliwość chce przeznaczyć dodatkowe setki milionów złotych z budżetu na media państwowe.

Informację taką podał na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński zasiadający w Komisji Finansów. Zamieścił zdjęcie dokumentu z projektem poprawki do ustawy budżetowej.

 

Portal Money.pl konkretyzuje, że wnioskodawcą poprawki jest poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Zakłada ona zwiększenie dotacji z budżetu dla TVP i Polskiego Radia w 2023 r. z kwoty 1,995 mld zł do 2,7 mld zł.

Setki milionów złotych mają trafić do mediów publicznych jako rekompensata z powodu niskich wpływów z abonamentu, który teoretycznie powinien płacić każdy obywatel posiadający odbiornik telewizyjny lub radiowy. Od wielu lat ściągalność abonamentu utrzymuje się jednak na niskim poziomie. Praktykę rekompensowania braku pieniędzy z abonamentu środkami z budżetu państwa obecna partia rządząca wprowadziła w 2020 r.

Idea rekompensaty wywołała wówczas tak wiele kontrowersji, że prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze się pod nowelizacją, jeśli ze stanowiska prezesa TVP nie zostanie odwołany sprawujący je wówczas Jacek Kurski, oskarżany o skrajne upartyjnienie telewizji publicznej. Stracił on stanowisko, ale tylko tymczasowo, szybko na nie powracając.

TVP przyjęła na bieżący rok przychody na poziomie 3,42 mld zł. Z samej rekompensaty z budżetu uzyska 1,71 mld zł.

money.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply