Brytyjski rząd i UE zawarły w poniedziałek przełomowe umowy dotyczące obrony, rybołówstwa i standardów żywnościowych w ramach najbardziej znaczące umowy zawartej po Brexicie.
Brytyjski rząd Partii Pracy i Unia Europejska zawarły umowę w sprawie bezpieczeństwa i obrony, którego nie chciały zawrzeć rządy torysów, gdy negocjowały opuszczenie UE, zgodnie z wynikiem referendum z 2016 r. W ramach umowy przygotowane zostanie uczestnictwo brytyjskich firm zbrojeniowych w programie finansowania z pieniędzy unijnych zwiększenia potencjału militarnego państw zachodnich, podała France24. To finansowanie sięga pułapu 150 mld euro.
Wielka Brytania rozważy również udział w zarządzaniu kryzysowym UE w sprawach cywilnych i wojskowych oraz będzie mogła uczestniczyć we wspólnych zamówieniach publicznych z blokiem.
Poza partnerstwem w zakresie obrony i bezpieczeństwa, reszta umowy została przedstawiona w swoistym memorandum o wzajemnym zrozumieniu, w którym wymieniono obszary porozumienia i wspólne intencje, a jednocześnie stwierdzono, że niektóre szczegóły nadal muszą zostać sfinalizowane w nadchodzących tygodniach i miesiącach.
Rząd Keria Starmera szczególnie dążył do ujednilicenia norm weterynaryjnych dla produkcji odzwierzęcej mając na celu zapobieganie niepotrzebnym kontrolom granicznym produktów rolnych, takich jak mięso i nabiał. Tak zwane porozumienie sanitarne i fitosanitarne ma być bezterminowe, co da brytyjskim przedsiębiorstwom większą pewność prowadzenia ineresów.
Program wizowy, który ma ułatwić osobom poniżej 30 roku życia podróżowanie i pracę między Wielką Brytanią a UE, jest priorytetem dla bloku. Obie strony oświadczyły, że będą dążyć do zawarcia umowy o mobilności młodzieży. Jednak Londyn chce aby miały one wyraźne organiczenia czasowe.
Obie strony zgodziły się również na ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji, która od dawna jest źródłem napięć, w szczególności między Wielką Brytanią a Francją.
Wzajemne uznawanie niektórych kwalifikacji zawodowych, zmiany mające na celu ułatwienie podróży artystom koncertowym i udostępnianie danych to obszary, w których Wielka Brytania i UE mogą dążyć do zawarcia przyszłych konkretnych, wiążących porozumień.
Wielka Brytania i UE przedłużą pełny wzajemny dostęp do wód dla ryb do 30 czerwca 2038 r., przedłużając o 12 lat postanowienia, które miały wygasnąć w 2026 r. Brytyjczycy mają zainwestować 360 milionów funtów w nowe technologie i sprzęt, aby zmodernizować swój przemysł rybny. Kwoty połowowe mają być okresowo negocjowane.
Wielka Brytania opuściła wewnętrzny rynek energii UE po Brexicie, ale brytyjski przemysł energetyczny naciska na bardziej efektywne i bliższe porozumienia dotyczące handlu energią elektryczną. Obie strony będą teraz badać udział Wielkiej Brytanii w wewnętrznym rynku energii elektrycznej Unii.
Wielka Brytania importowała w zeszłym roku około 14 proc. zużytej energii elektrycznej, poprzez połączenia energetyczne z Belgią, Danią, Francją i Norwegią.
france24.com/kresy.pl
“pełny wzajemny dostęp do wód dla ryb “. Nie jestem pewien czy ryby zechca tego porozumienia przestrzegac i czy slimaki sa ujete w tej umowie jako ryby czy plazy.