Marszałek Senatu Stanisław Karczewski gościł w sobotę w Mińsku gdzie spotkał się z przewodniczącym Redy Republiki Michaiłem Miasnikowiczem.

Karczewski pojechał na Białorusi by wziąć udział w jubileuszowym zjeździe z okazji trzydziestolecia Związku Polaków na Białorusi wcześniej jednak wybrał się do Mińska i spotkał się z przewodniczącym Izby Wyższej białoruskiego parlamentu Michaiłem Miasnikowiczem.

Jak można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej białoruskiej Rady Republiki, Karczewskiego do Mińska świadczy o tym, że kontakty między władzami Polski i Białorusi stały się już “regularne” co “stwarza dobrą podstawę dla wzmocnienia partnerstwa”.

“Ten dialog, który toczy się teraz z Polską jest dla nas bardzo ważny” – mówił Miasnikowicz – “I my jesteśmy gotowi inicjować nowe propozycje i idee, tym bardziej, że one są i u nas, i u was”. Przewodniczący białoruskiej Rady Republiki twierdził, że oba kraje zbliżają do siebie wspólna granica, współpraca ekonomiczna, kontakty międzyludzkie oraz “odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo w regionie”. Miasnikowicz przypomniał, że trwają pracę nad przygotowaniem 11 dwustronnych omów polsko-białoruskich, 40 zostało już podpisanych.

Wspominając o Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy jaki odbędzie się w Mińsku we wrześniu Miasnikowicz zadeklarował wolę wykorzystywania polskich doświadczeń ze względu na “dobre doświadczenia rozwoju regionalnego” w Polsce. Choć wymiana handlowa między Polską a Białorusią wzrosła w zeszłym roku o 20% Miasnikowicz uznał, że są jeszcze “rezerwy” dla dalszego wzrostu. Ma go zapewnić posiedzenie międzyrządowej grupy jakie odbędzie się jesienią. Także jesienią tego roku Miasnikowicz złoży wizytę w Warszawie.

“To Polska musi otwierać szeroko bramy dla Białorusi, która tego chce. To wynika z rozmowy z panem przewodniczącym [Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem] oraz panem gubernatorem okręgu grodzieńskiego. Mówią o tym, że chcą do Europy, chcą współpracować z Unią Europejską i Polską. I Polska może być oknem dla Białorusi do współpracy z Europą” – słowa Karczewskiego na temat spotkania cytuje telewizja Biełsat – “To jest bardzo ważna deklaracja z punktu widzenia bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych i potrzebne jest dalsze rozwijanie tej współpracy”.

Karczewski miał zaznaczyć, że realizacja praw wspólnoty Polaków na Białorusi jest warunkiem dobrej współpracy dwóch państw – “Mamy zagwarantowane ze strony władzy, że wszystkie dzieci, które w tym roku złożyły aplikacje do nauki w pierwszych klasach, zostaną przyjęte. Również w Wołkowysku”.

Mimo zapewnień władz Białorusi, jej rząd zaakceptował projekt nowej ustawy oświatowej, której uchwalenie otworzy drogę do rusyfikacji bądź białorutenizacji jedynych dwóch szkół z polskich językiem nauczania w tym państwie.

sovrep.gov.by/belsat.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply