Wkrótce po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę na Ukrainę USA i Unia Europejska zadecydowały o zamrożeniu pozostających w ich zasięgu aktywów finansowych Rosji.

„We wtorek Bruksela zaproponuje wydzielenie zysków uzyskanych z zamrożonych aktywów Rosji w UE, tak aby docelowo zerbać na rzecz Ukrainy nawet 15 miliardów euro” – agencja informacyjna Interfax podała w poniedziałek za „Financial Times”. Zgodnie z propozycją wydzielone będą wyłącznie dochody z aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Według źródeł publikacji Komisja Europejska będzie wymagać, aby zyski uzyskane z zamrożonych aktywów były umieszczane na odrębnych rachunkach.

W drugim etapie działania mechanizmu zyski zostaną przekazane do ogólnego budżetu Unii Europejskiej. Komisja szacuje, że przyniesie to do 3 miliardów euro rocznie, czyli 15 miliardów euro w latach 2023–2027.

Jak wyjaśniono, kwota będzie jednak zależała od stóp procentowych w tym okresie. „Financial Times” zauważa, że ​​państwa członkowskie UE muszą jednomyślnie poprzeć plan i dalsze kroki w celu jego wdrożenia, by środki finansowe mogły zostać przekazane Ukrainie.

Jeszcze w marcu 2022 r. USA i Unią Europejska zadecydowały o zamrożeniu aktywów finansowych Rosji pozostających w ich jurysdykcji o równowartości około 300 mld dol. To około połowa rosyjskich rezerw finansowych. Już w maju tego roku szef unijnej dyplomacji Josep Borrell proponował przekazywanie części tych środków Ukrainie.

W październiku roku bieżącego przywódcy UE zatwierdzili plany wykorzystania do pomocy Ukrainie miliardów euro z zysków generowanych przez zamrożone aktywa rosyjskie, zlecając KE przygotowanie konkretnego mechanizmu transferu środków.

Czytaj także: Rosja uruchomiła rezerwy finansowe, by wesprzeć przemysł lotniczy

interfax.ru/kresy.pl

 

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply