Kolejna rosyjsko-ukraińska wymiana jeńców

Rosjanie poinformowali w środę o kolejnej wymianie jeńców, która objęła równą ich liczbę z obu stron wojujących. Udało się ją przeprowadzić mimo niedawnego incydentu zestrzelenia przez ukraińskie siły zbrojne własnych żołnierzy wracających z niewoli.

W wyniku negocjacji z terytorium kontrolowanego przez Kijów zwrócono 195 rosyjskich żołnierzy, w zamian przekazano na stronę ukraińską 195 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU), jak podała, za Ministerstwem Obrony Rosji agencja informacyjna TASS. W swoim oświadczeniu podało ono, że rosyjskim jeńcom po ukraińskiej stronie frontu, “w niewoli groziło śmiertelne niebezpieczeństwo”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że zwolniony personel wojskowy zostanie przewieziony do Moskwy wojskowymi samolotami transportowymi Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w celu leczenia i rehabilitacji w resortowych placówkach medycznych. „Wszystkim zwolnionym przysługuje niezbędna pomoc medyczna i psychologiczna” – podkreślono w oświadczeniu.

Wymianę jeńców potwiedziła strona ukraińska. Rzecznik Sztabu Koordynacyjnego ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi Petro Jacenko w komentarzu dla agencji UNIAN powiedział – „Według dostępnych informacji to wszyscy, którzy powinni byli tam być ostatnim razem, z wyjątkiem 65 osób, które rzekomo znajdowały się na pokładzie Ił-76”.

Jacenko zauważa, że ​​według Rosjan w samolocie zginęło rzekomo 65 więźniów. “Nawet nie chcą oddać ciał. Mówimy im, żeby przynajmniej oddali nam ciała, jeśli naprawdę zginęli. Wymieńcie je, mamy na kogo je wymienić. Ale oni nie oddają. To znaczy ani żywych, ani umarłych” – dodał.

Tydzień temu doszło do katastrofy rosyjskiego samolotu Ił-76. Maszyna spadła około 5-6 kilometrów od wsi Jabłonowo, w rejonie koroczańskim obwodu biełgorodzkiego. Nikt nie przeżył.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji oświadczył, że Ił-76 został zestrzelony w ramach “aktu terrorystycznego” ze strony Ukrainy. Twierdzi, że rosyjskie radary wykryły moment odpalenia dwóch ukraińskich rakiet obrony powietrznej. Rosyjski resort przekonuje też, że strona ukraińska wiedziała wcześniej o planowanym transporcie powietrznym ukraińskich jeńców. Strona ukraińska zaprzecza tym twierdzeniom.

tass.ru/unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply