Działania sieci Biedronka, która dzięki współpracy z Pocztą Polską obchodzi prawo dotyczące wolnych niedziel, spotkały się z entuzjastyczną reakcją znanego polityka Konfederacji, posła Artura Dziambora.

Jak pisaliśmy przed tygodniem, Poczta Polska wdrożyła usługę nadawania paczek w ponad 50 sklepach sieci Biedronka. Dzięki temu, markety te mogą działać w niedziele niehandlowe. Taka forma obchodzenia przez duże, zagraniczne sieci zakazu handlu w niedziele spotkała się z pozytywną reakcją znanego polityka Konfederacji i wiceprezesa partii KORWiN, posła Artura Dziambora. We wpisie na portalu społecznościowym pochwalił działania sieci Biedronka.

„Brawo Biedronka! Zakaz robienia zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych w niedzielę powinien zostać zniesiony! Natychmiast!” – napisał Dziambor.

Jego wpis skomentował m.in. Kacper Kociszewski, były szef Młodzieży Wszechpolskiej w okręgu mazowieckim i prezes Stowarzyszenia Marsz Zwycięstwa, dbającego o upamiętnianie Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa nad bolszewikami.

„To jest właśnie wspieranie polskich przedsiębiorców w wydaniu tzw. wolnościowców- przyklaskiwanie zagranicznemu kapitałowi za szukanie luk w przepisach prawnych by maksymalizować swoje zyski. Wszystko w imię liberalnego dogmatyzmu” – zaznaczył działacz narodowy.

Wpis posła Dziambora wywołał ożywioną reakcję i dyskusje, w tym także wiele krytycznych komentarzy. Jeden z komentujących internautów napisał, że pracownicy dyskontów powinni mieć możliwość spędzenia niedzieli z rodziną. Polityk odpowiedział, że można wprowadzić zapis w kodeksie pracy, że np. pracownikowi w branży 7-dniowej przysługują trzy wolne niedziele w miesiącu, choć zaraz zastrzegł, że to „niewolnościowe” rozwiązanie. „Luźny pomysł, skrajnie niewolnościowy, ale z punktu widzenia konsumenta, lepsze to niż całkowity zakaz”.

Inni internauci zwracali posłowi uwagę, że w niektórych krajach na Zachodzie, np. w Niemczech, w niedziele sklepy są zamknięte. „Serio chcemy się porównywać stawiając za wzór zachodnie państwa? A chcemy przy okazji porównać się z ich innymi prawami?” – odparł Dziambor.

Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem” w wywiadzie dla Kresy TV podkreślała: „Polska gospodarka nie traci na wolnych niedzielach. Rok po uchwaleniu ustawy, mieliśmy dużą konferencję, na której wykazaliśmy, na podstawie analiz (…), że sklepy nie odnotowały strat. Od momentu wprowadzenia wolnych niedziel obroty sklepów rosną bardzo intensywnie”.

Podkreśla, że krytyka wolnych niedziel jest w przeważającej mierze spowodowana lobbingiem wielkich, zagranicznych sieci handlowych. Grażyna Raniewicz-Lis podkreśla z kolei, że zachowanie polskich władz w tym zakresie, jest „mocnym policzkiem” dla osób i środowisk, które walczyły o wolne niedziele.

Przypomnijmy, że „Dziennik Gazeta Prawna” opisał, jak zagraniczne koncerny korzystają ze sprzyjających firmom rozwiązań podatkowych w krajach Beneluksu. Podała m.in. przykład spółki Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, która wypłaciła za granicę blisko 2,2 mld zł dywidendy.

Czytaj także: UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kary na Biedronkę. Powód – błędne informacje nt. pochodzenia produktów

Zobacz: Związkowcy: już nawet Ukraińcy nie chcą pracować w Biedronce

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply