Oprócz tego nowa ustawa ws. islamu wprowadzałaby m. in. zakaz finansowania meczetów przez zagranicznych sponsorów.

Julia Kloeckner, wiceprzewodnicząca CDU i szefowa chadeków w Nadrenii-Palatynacie oświadczyła, że nowe prawo jednoznacznie wskazywałoby np. na wyższość niemieckiego prawa nad nakazami religii islamskiej, a także określała prawny status organizacji muzułmańskich i związków wyznaniowych. Wprowadzony zostałby również zakaz finansowania meczetów przez pozaniemieckich sponsorów.

Przed wprowadzaniem w życie stworzony zostałby rejestr meczetów, żebyśmy wiedzieli, ile meczetów jest w naszym kraju, gdzie się znajdują,kto je organizuje i finansuje– powiedziała stwierdziła chadecka polityk. Ustawa miałaby również gwarantować prawa wyznawców islamu do duszpasterskich posług dla muzułmanów w więzieniach, szpitalach czy domach opieki a także prawo do pochówku według obrządku islamskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Sondaż: Większość Niemców uważa, że islam nie należy do Niemiec
Niemcy: Coraz liczniejsze małżeństwa muzułmanów z dziećmi

Z ustawą zgadzają się również inni politcy CDU. Musimy jak najszybciej rozpocząć debatę o ustawie, także pod kątem programu wyborczego. Państwo musi wiedzieć, gdzie są meczety, co się w nich dzieje. Jeżeli nie mówi się tam po niemiecku i w kazaniach propaguje radykalny islam, nic dziwnego, że integracja się nie udaje– zaznaczył przewodniczący chadeckiej młodzieżówki Junge Union Paul Ziemiak.

Jens Spahn z zarządu CDU chciałby także, aby powstająca ustawa ws. islamu regulowała również kwestie kształcenia niemieckojęzycznych imamów, muzułmańskich nauczycieli religii i duszpasterzy. Ich szkolenia muszą być współfinansowane ze środków budżetowych– zaznaczył polityk. Będzie to trudna debata, ale wolę, żebyśmy to właśnie my za to płacili niż żeby pieniądze przychodziły z Turcji albo z Arabii Saudyjskiej– stwierdził.

Przeciw ustawie wypowiedział się jednak przewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU w Bundestagu Volker Kauder. Jego zdaniem, powinna wystarczyć niemiecka ustawa zasadnicza. To, co zostało zapisane w konstytucji, oraz to, co do tej pory uchwaliliśmy dla przeforsowania naszego pojęcia prawa, w zupełności wystarcza. Jeżeli w niemieckich meczetach nawołuje się do nienawiści, można się z tym bez problemów uporać– stwierdził Kauder.

kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply