W ciągu ostatniej doby policja w całym kraju skontrolowała 67 tys. osób przebywających na kwarantannie. Uchybienia kwalifikujące się do ukarania stwierdzono w 140 przypadkach – oświadczył w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji (KGP) inspektor Mariusz Ciarka poinformował w poniedziałek, że od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie, dokonano do tej pory 4,2 mln kontroli – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Ostatniej doby skontrolowanych zostało ponad 67 tys. osób. W 140 przypadkach stwierdzono uchybienia, które kwalifikują się do ukarania.

Zobacz także: Przedłużono część obostrzeń dotyczących transportu kolejowego oraz kwarantanny po przyjeździe do Polski

Inspektor Ciarka przypomniał, że za złamanie kwarantanny inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł. Wynika to z przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zaznaczył, że w czasie ostatniej doby policjanci otrzymali 12 próśb o pomoc w sprawach związanych z zakupem żywności, wynoszenia śmieci oraz wysłania przesyłki pocztowej.

Rzecznik KGP poinformował też, że funkcjonariusze policji skontrolowali już ponad 148 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. Ponad 3,2 tys.  ostatniej doby. “Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień” – zaznaczył.

PAP podaje, że Ciarka oświadczył, iż od 20 do 24 tys. policjantów, przy wsparciu żołnierzy – głównie Żandarmerii Wojskowej – i Straży Miejskiej, jest codziennie zaangażowanych w działania prewencyjne – m.in. zapobieganie rozprzestrzenianiu epidemii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczył, że zakażonych koronawirusem jest aktualnie około 130 funkcjonariuszy policji. 2,3 tys. było lub jest na kwarantannie – od początku działań mających na celu przeciwdziałanie epidemii.

Rzecznik KGP zaznaczył, że policja rozdaje też maseczki ochronne, głównie bezdomnym.

Zobacz także: Kolejny niemiecki polityk krytykuje Polskę za wprowadzenie obostrzeń w ruchu granicznym

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply