Na Podlasiu doszło do napadu na migrantów: małżeństwo z Iraku i obywatela Syrii. Według proimigracyjnych aktywistów obrabowano ich, mężczyzn pobito łomem, a z kobiety zdarto część ubrań. Policja bada sprawę, a Straż Graniczna zapowiada, że będzie przyjmować ich wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce.

O zdarzeniu poinformowali aktywiści z proimigracyjnej Grupy Granica. Według relacji aktywistów tej inicjatywy, miało do niego dojść w czwartek po południu przy szosie w okolicy Hajnówki. Jak twierdzą, napadnięto i całkowicie obrabowano troje migrantów: małżeństwo z Iraku i Syryjczyka. Mężczyzn, jak podano, pobito łomem, a z kobiety zdarto część ubrań. Jeden z migrantów, najpoważniej ranny, trafił do szpitala.

Poszkodowani relacjonowali, że zaatakowali ich ludzie „o wyglądzie europejskim”, których wcześniej poprosili o wodę. Migranci mieli uznać, że są to okoliczni mieszkańcy.

 

Dodajmy, że w konferencji prasowej na ten temat wzięła udział popularna aktorka Maja Ostaszewska, znana z radykalnie proimigracyjnych poglądów i regularnego angażowania się w skrajnie lewicowe akcje i inicjatywy związane np. z zabijaniem dzieci poczętych czy prawami zwierząt.

Grupa Granica udzieliła poszkodowanym pomocy humanitarnej i wsparcia prawnego. Wszyscy chcą starać się o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce.

Policja wojewódzka potwierdza, że doszło do zdarzenia i prowadzone są czynności wyjaśniające. Złożono już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Mamy na placówce trzy osoby, dwóch obywateli Iraku i jednego obywatela Syrii, którzy mówili, że zostali pobici. Czynności dotyczące ewentualnego pobicia prowadzi policja. My, jako Straż Graniczna, będziemy przyjmować ich wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce – przekazała mjr Katarzyna Zdanowicz. Potwierdziła, że jedna z osób trafiła do szpitala, ale została już wypisana.

Przeczytaj: Żaryn: Imigranci otrzymują instrukcje – „Cała Europa patrzy na was”

Jak informowaliśmy na naszym portalu, polski resort obrony zamieścił w piątek w sieciach społecznościowych nagranie, na którym pokazano grupę migrantów, przepuszczonych przez Białorusinów przez przejście graniczne w Kuźnicy. Widać na nim kilkadziesiąt osób, głównie mężczyzn, ale również dzieci. Po przekroczeniu przejścia natrafili jednak na postawioną na drodze zaporę, ochranianą przez polskie służby. Przeszli wzdłuż niej, w stronę ogrodzenia wzdłuż granicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inne nagranie, zamieszczone przez białoruską państwową agencję BelTA, pokazuje sytuację od strony białoruskiej. Widać na niej dużą grupę migrantów, przede wszystkich mężczyzn. Część z nich jest w wyraźnie dobrych nastrojach. Mają ze sobą najprawdopodobniej grube śpiwory i torby z rzeczami. Według dr Wojciecha Szewko, to jedna z nowych, świeżych grup zwożonych z Mińska na granicę. Zaznaczył, że osoby te są lepiej ubrane i wyposażone, niż przybywające wcześniej.

Od września trwa z terytorium Białorusi nacisk migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie z Iraku, na granicę Polski. We wrześniu grupa imigrantów koczowała naprzeciw miejscowości Usnarz Górny. W ostatnich dniach wielkie koczowisko obejmujące około kilka tysięcy osób powstało niedaleko od Bruzg. Duże grupy migrantów stały się agresywne wobec polskich funkcjonariuszy i podejmują grupowe próby niszczenia granicznej zapory i wdarcia się na terytorium Polski.

Agresywne jest również zachowanie władz w Mińsku. Jak pisaliśmy, we wtorek Białoruś ostrzegła Polskę przed prowokacjami na granicy. „Chcemy z góry przestrzec stronę polską przed wykorzystywaniem jakichkolwiek prowokacji skierowanych przeciwko Republice Białorusi do usprawiedliwiania ewentualnych nielegalnych działań zbrojnych przeciwko pokrzywdzonym nieuzbrojonym ludziom, wśród których jest wiele nieletnich dzieci i kobiet” – oświadczyło we wtorek białoruskie MSZ.

Przeczytaj: Rekonesans wojsk brytyjskich na granicy Polski i Białorusi

Czytaj również: Imigranci z Mali na polskiej granicy

Interia.pl / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply