Dużo bardziej Polacy są podzieleni w kwestii potencjalnych uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Ośrodek CBOS przeprowadził sondaż, w którym pytał Polaków m. in. o stosunek do przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. 74% badanych wyraziło swój sprzeciw. Za przyjmowaniem opowiedziało się 22%, a co dwudziesty badany nie ma zdania w tej sprawie.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż: Młodzi Polacy nie chcą migrantów 

Badacze analizując sondaż wskazują na duży wzrost poziomu sprzeciwu – o siedem punktów procentowych w stosunku do poprzedniego badania z grudnia 2016 roku. Jest to najwyższa wartość spośród dotąd notowanych. Wśród Polaków najczęściej wybieraną odpowiedzą był zdecydowany sprzeciw – 43% wskazań. W stosunku do poprzedniego badania liczba osób sprzyjających relokacji i przyjmowaniu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki spadła o sześć punktów procentowych.

Stosunek do tej grupy imigrantów jest powiązany z preferencjami partyjnymi. Wśród wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, zdania są podzielone niemal pół na pół. Dużo większa jednomyślność panuje wśród osób deklarujących się jako zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 – przeciw relokacji i przyjmowaniu imigrantów opowiada się odpowiednio 88% i 90% z nich.

CBOS zapytał również Polaków o stosunek wobec przyjmowania uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Zdania w tym wypadku są dużo bardziej podzielone. Za przyjmowaniem takich uchodźców jest 55% badanych, a przeciw 40%.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tylko 31% Ukraińców chciałoby walczyć za swój kraj

Podobnie jak w przypadku imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki stosunek wobec potencjalnych uchodźców z Ukrainy związany jest z preferencjami partyjnymi. Za przyjmowaniem Ukraińców opowiada się zdecydowana większość wyborców Nowoczesnej – 86% z nich oraz Platformy Obywatelskiej – 72%. Z kolei wśród wyborców PiS i Kukiz’15 swoją zgodę wyraża zdecydowanie mniej osób – odpowiednio 57 %i 52%. W sondażu pytano o uchodźców, a nie stosunek do imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Fala młodych Ukraińców chce ruszyć na Zachód

Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” zostało przeprowadzone z użyciem metody wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 30 marca – 6 kwietnia 2017 roku. Reprezentatywna próba losowa liczyła 1075 dorosłych mieszkańców Polski.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply