NATO jest zdecydowane pomagać Ukrainie tak długo, jak długo Putin będzie prowadził wojnę, nawet jeśli potrwa to miesiące lub lata – oświadczył w rozmowie z niemieckim dziennikiem Welt am Sonntag sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ostrzegł Putina przed użyciem broni jądrowej na Ukrainie.

Nasze przesłanie jest jasne: po użyciu broni jądrowej po wszystkich stronach będą tylko przegrani – oświadczył Stoltenberg, cytowany w sobotę przez Welt am Sonntag. „Nie można wygrać wojny jądrowej. Nigdy nie powinno się jej prowadzić, dotyczy to również Rosji” – dodał.

Stoltenberg potępił retorykę nuklearną Moskwy jako „nieodpowiedzialną i bezwzględną”.

Sekretarz generalny NATO zadeklarował, że Sojusz jest zdecydowany pomagać Ukrainie tak długo, jak długo Putin będzie prowadził wojnę, nawet jeśli potrwa to miesiące lub lata.

Stoltenberg wezwał kraje Zachodu, by zrobiły jeszcze więcej w celu dostarczenia ciężkiej broni na Ukrainę. „W dłuższej perspektywie Ukraina nie może tylko bronić się bronią z czasów sowieckich, ale musi przejść na nowoczesną broń zachodnią” – powiedział. Dodał, że tylko w ten sposób Kijów może skutecznie odeprzeć rosyjską inwazję.

„Sama odwaga i waleczność żołnierzy ukraińskich nie wystarczą. Wymaga to również trwałego wsparcia militarnego ze strony Zachodu” – podkreślił.

Sekretarz generalny Sojuszu stwierdził też, że „Niemcy od wielu miesięcy odgrywają ważną i bardzo konstruktywną rolę we wspieraniu Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO”.

Zobacz także: Biden: nasza broń pozwala Ukraińcom bronić się bez ryzyka III wojny światowej i wysyłania sił USA [+VIDEO]

Jak podawaliśmy, w niedzielę kongresmen Partii Republikańskiej Adam Kinzinger oświadczył, że USA powinny być gotowe do użycia amerykańskiej armii na Ukrainie. „Powinniśmy być na to gotowi” – powiedział.

Kinzinger jest inicjatorem przyjęcia przez Kongres rezolucji, która pozwala prezydentowi na wydanie rozkazu użycia sił zbrojnych w sytuacji, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia na Ukrainie.

Pod koniec kwietnia br. szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest obecnie realne i nie można go lekceważyć.

Szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kirilłow oskarżył wcześniej Stany Zjednoczone o „przygotowywanie prowokacji mającej na celu oskarżenie Rosji o użycie broni jądrowej”.

Przypomnijmy, że podsekretarz stanu USA, Victoria Nuland, została zapytana w kwietniu o możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej wobec Ukrainy. Nie wykluczyła takiej możliwości. „Mamy do czynienia z Putinem, który już wydał rozkaz popełnienia straszliwych, brutalnych zbrodni wojennych. Tak więc wszystko jest możliwe i musimy być przygotowani na użycie przez Rosję różnych rodzajów broni z katastrofalnymi skutkami” – powiedziała Nuland.

Jak podkreśliła, USA i inne państwa NATO wysyłają Putinowi sygnały, że użycie broni jądrowej „będzie katastrofą nie tylko dla Ukrainy i świata, ale także dla samego Putina i Rosji”.

Nuland zadeklarowała, że w razie spełnienia się „katastrofalnego scenariusza”, Ukraina nie zostanie pozostawiona „sama”.

Zobacz także: Rzecznik Kremla: Użyjemy broni jądrowej tylko w jednym przypadku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok. 150 mln dolarów. Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę uzbrojenie warte 3,4 miliarda dolarów – zwraca uwagę agencja Reuters. Wysłano m.in. haubice, systemy przeciwlotnicze Stinger, przeciwpancerne pociski Javelin, amunicję i drony kamikadze Phoenix Ghost.

Pod koniec kwietnia br. prezydent USA Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz