Stany Zjednoczone nie przekazały Ukrainie konkretnych danych do namierzenia krążownika Moskwa – przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany w piątek przez CNN. Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zatonął w kwietniu po ukraińskim ostrzale.

Jak informowaliśmy, dziennikarze NBC News, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników przekazali, że informacje wywiadowcze udostępnione przez USA pomogły Ukrainie zatopić rosyjski krążownik Moskwa.

„Rutynowo i od tygodni dzielimy się informacjami i danymi wywiadowczymi o rosyjskich jednostkach, zarówno na morzu, jak i na lądzie, aby pomóc Ukraińcom w obronie przed tą inwazją. I zamierzamy to kontynuować” – przekazał w piątek sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN.

„Nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych informacji na temat Moskwy. Nie byliśmy zaangażowani w decyzję Ukraińców o uderzeniu w statek ani w prowadzoną przez nich operację. Ukraińcy mają własne zdolności wywiadowcze, aby śledzić i celować w rosyjskie okręty marynarki wojennej, tak jak to zrobili w tym przypadku” – podkreślił Kirby.

Rzecznik Pentagonu, zapytany czy przez amerykański wywiad doszło do śmierci Rosjan, odpowiedział: „Nie zamierzam wchodzić w szczegóły dotyczące informacji, które dostarczamy”.

„Informacje, które przekazujemy Ukrainie, są legalne, zgodne z prawem i ograniczone. I bardzo ostrożnie podchodzimy do tego, czym i kiedy się dzielimy” – dodał.

Jak podkreśla CNN, Stany Zjednoczone do tej pory odmawiały udzielenia Ukrainie informacji o potencjalnych celach w samej Rosji. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że chociaż informacje wywiadowcze udostępniane przez USA na temat ruchów rosyjskich wojsk na Ukrainie mogą zawierać szczegóły, takie jak rodzaje pojazdów i typ personelu w określonym miejscu, USA nie dostarczyły Ukrainie informacji wywiadowczych na temat miejsca pobytu konkretnych rosyjskich przywódców wojskowych.

„Nie dostarczamy informacji wywiadowczych na temat lokalizacji wyższych dowódców wojskowych na polu bitwy ani nie uczestniczymy w podejmowaniu decyzji dotyczących ataków przez ukraińskie wojsko” – powiedział Kirby.

Rzecznik Pentagonu dodał, że „Ukraińcy łączą informacje, które my i inni partnerzy dostarczamy, z danymi wywiadowczymi, które sami gromadzą na polu bitwy, a następnie podejmują własne decyzje i podejmują własne działania”.

W opublikowanym w środę artykule New York Times przypomniał, że Waszyngton oficjalnie przyznaje, że zaczął udostępniać Ukrainie dane wywiadowcze jeszcze przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się 24 lutego br. USA m.in. ostrzegły Ukrainę o zbliżającym się ataku na lotnisko w Hostomelu, co pozwoliło ukraińskim siłom zbrojnym wzmocnić obronę i ostatecznie Rosjanie nie byli w stanie utrzymać lotniska.

Informacje od Amerykanów o przewidywanych i rzeczywistych ruchach rosyjskich wojsk, w tym rosyjskiej mobilnej kwatery głównej, Ukraińcy w połączeniu z własnymi danymi wywiadowczymi wykorzystali do ataków, w których zginęli rosyjscy oficerowie – twierdzi NYT na podstawie przeprowadzonych rozmów z wysokimi rangą urzędnikami USA wypowiadającymi się z zastrzeżeniem anonimowości.

Strona ukraińska twierdzi, że jej siły zbrojne zabiły w trakcie toczącego się konfliktu 12 rosyjskich generałów. Amerykańscy rozmówcy NYT odmówili ujawnienia, ilu z nich zginęło dzięki pomocy wywiadowczej ze strony USA. Strona rosyjska potwierdziła śmierć jedynie kilku generałów.

Według gazety rosyjscy generałowie giną nie tylko wskutek informacji dostarczanych Ukraińcom przez USA. „…rosyjscy generałowie często narażali się na podsłuch elektroniczny, rozmawiając przez niezabezpieczone telefony i radia” – czytamy. Na zwiększone ryzyko naraża ich też rosyjska taktyka wojskowa zostawiająca uprawnienia decyzyjne tylko najwyższym dowódcom, co zmusza ich do częstszego pojawiania się na pierwszej linii w celu rozwiązania problemów operacyjnych i logistycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Atakiem przeprowadzonym bez amerykańskiego udziału miało być ukraińskie uderzenie na rosyjski sztab, w którym rzekomo został ranny szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow. Według ustaleń NYT Amerykanie sami narzucili sobie ograniczenie nie przekazywania Ukrainie informacji na temat najwyższych rangą rosyjskich przywódców. Jednak w przypadku ataków na innych rosyjskich generałów amerykańskie informacje wywiadowcze miały odegrać „krytyczną rolę”.

Wsparcie wywiadu USA dla Ukraińców ma też „decydujący” wpływ na przebieg działań wojennych – czytamy w amerykańskiej gazecie.

Zapytany o informacje wywiadowcze przekazywane Ukraińcom rzecznik Pentagonu John Kirby odmówił omawiania szczegółów tych informacji. Przyznał jednak, że Stany Zjednoczone zapewniają „Ukrainie informacje i dane wywiadowcze, które mogą oni wykorzystać do obrony”.

Już po opublikowaniu artykułu przez NYT rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson oświadczyła, że informacje wywiadowcze nie były dostarczane Ukraińcom „z zamiarem zabicia rosyjskich generałów”.

Kresy.pl / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply