Korea Północna przeprowadziła test rakietowy. To prawdopodobnie pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w sobotę pocisk balistyczny z okrętu podwodnego – poinformowały siły zbrojne Korei Południowej. Test pocisku miał miejsce na krótko przed oficjalną inauguracją prezydenta-elekta Korei Południowej Yoon Suk-yeol, która została zaplanowana na wtorek.

Południowokoreańskie wojsko przekazało w sobotę, że Korea Północna wystrzeliła z okrętu podwodnego pocisk balistyczny (SLBM) – podaje agencja Reuters. Japonia poinformowała, że przetestowano pocisk balistyczny krótkiego zasięgu. Z kolei agencja Yonhap napisała, że niezidentyfikowany pocisk został wystrzelony w kierunku Morza Japońskiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Japoński minister obrony narodowej Nobuo Kishi oświadczył, że ostatnie postępy Korei Północnej w technologii związanej z pociskami nuklearnymi i wielokrotne wystrzeliwanie pocisków balistycznych zagrażają regionowi i społeczności międzynarodowej. „To absolutnie nie do przyjęcia” – powiedział.

Test pocisku miał miejsce na krótko przed oficjalną inauguracją prezydenta-elekta Korei Południowej Yoon Suk-yeol, która została zaplanowana na wtorek.

Agencja Yonhap zwraca uwagę, że ostatni tego typu test miał miejsce w środę. Medium podało także, że Korea Północna prawdopodobnie przeprowadzi próbę nuklearną między inauguracją prezydenta-elekta Korei Południowej Yoon Suk-yeol (w przyszłym tygodniu) a planowaną wizytą prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent USA ma odwiedzić Seul jeszcze w tym miesiącu. Agencja powołuje się na informacje południowokoreańskiego wywiadu.

Także w październiku ubiegłego roku Korea Północna przeprowadziła test nowej rakiety balistycznej, wystrzeliwanej z okrętu podwodnego.

Przypomnijmy, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zagroził w ubiegłym tygodniu, że Pjongjang może „prewencyjnie” użyć swojej broni jądrowej do „zwalczania wrogich sił”.

Tylko w 2022 roku Korea Północna przeprowadziła co najmniej 14 testów broni, w tym pierwszą od 2017 roku próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Zobacz także: Korea Północna testowała rakiety. „System precyzyjnie uderzył w cel”

W listopadzie 2017 roku Korea Północna przeprowadziła testy międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która ma być zdolna do trafienia w cel na niemal całym terytorium USA. Jednak od tamtego czasu KRLD koncentruje się raczej na testowaniu rakiet krótszego zasięgu. Zdaniem analityków, w założeniu to właśnie ta broń miałaby odegrać główną rolę w razie konfliktu z Koreą Południową czy Japonią. Ponadto, Korea Północna ogłosiła w tym roku, że dąży do miniaturyzacji swoich głowic jądrowych, które mogłyby wówczas zostać zastosowane w taktycznych systemach rakietowych.

Zobacz także: Północnokoreański pocisk rakietowy osiągnął prędkość Mach 10

reuters.com / en.yna.co.kr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz