Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zagroził po raz kolejny, że Pjongjang może “prewencyjnie” użyć swojej broni jądrowej do “zwalczania wrogich sił”.

Kim powiedział w rozmowie z najwyższymi oficerami wojskowymi, że kraj powinien móc “w razie potrzeby zapobiegawczo i dokładnie powstrzymać i udaremnić wszelkie niebezpieczne próby i groźby, w tym stale rosnące zagrożenia nuklearne ze strony wrogich sił” – portal France 24 cytuje oficjalną północnokoreańską agencję prasową KCNA.

Dodał, że Pjongjang powinien nadal budować swój arsenał, aby mieć “przytłaczającą siłę militarną, której nie jest w stanie pokonać żadna siła na świecie”.

Podobna wypowiedź padła w czasie poniedziałkowej parady wojskowej, kiedy przywódca Korei Północnej stwierdził, że mógłby użyć swojego arsenału atomowego, gdyby “podstawowe interesy” Korei Północnej zostały zagrożone.

W poniedziałek w Pjongjangu odbyła się parada z okazji 90. rocznicy powstania armii Korei Północnej.

Tylko w 2022 roku Korea Północna przeprowadziła 13 testów broni, w tym pierwszą od 2017 roku próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Zobacz także: Korea Północna testowała rakiety. “System precyzyjnie uderzył w cel”

W listopadzie 2017 roku Korea Północna przeprowadziła testy międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która ma być zdolna do trafienia w cel na niemal całym terytorium USA. Jednak od tamtego czasu KRLD koncentruje się raczej na testowaniu rakiet krótszego zasięgu. Zdaniem analityków, w założeniu to właśnie ta broń miałaby odegrać główną rolę w razie konfliktu z Koreą Południową czy Japonią. Ponadto, Korea Północna ogłosiła w tym roku, że dąży do miniaturyzacji swoich głowic jądrowych, które mogłyby wówczas zostać zastosowane w taktycznych systemach rakietowych.

Zobacz także: Północnokoreański pocisk rakietowy osiągnął prędkość Mach 10

france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply