Jeśli to się potwierdzi, to oznacza, że PiS prowadzi politykę pełzania przed Ukraińcami i ukraińskimi roszczeniami – mówi Kresom.pl poseł Robert Winnicki, komentując ostatnie wypowiedzi polskich i ukraińskich polityków ws. motywu Cmentarza Orląt w polskich paszportach.

Jak informowaliśmy wcześniej, marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawiał wczoraj z przewodniczącym parlamentu Ukrainy, Andrijem Parubijem. Karczewski, cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform powiedział, że sprawę możliwego pojawienia się wizerunku Cmentarza Obrońców Lwowa na stronach nowo projektowanego polskiego paszportu, „ostatecznie rozwiązano”.

– Po rozmowie z ministrem Błaszczakiem poinformowałem pana Parubija o ostatecznej decyzji – powiedział Karczewski, lecz nie chciał ujawnić, na czym polega ta decyzja. Jak podaje Ukrinform, po rozmowie z Karczewskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim Parubij w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami wyraził przekonanie, że „te wizerunki nie pojawią się przy podjęciu ostatecznej decyzji”.

PRZECZYTAJ: Szef ukraińskiego parlamentu spokojny ws. kresowych motywów w paszportach po rozmowie z Karczewskim

– Te doniesienia wskazują, że mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną – mówi Kresom.pl poseł Robert Winnicki. – Po pierwsze, mamy święte prawo do tego, żeby wizerunek Cmentarza Orląt, naszej narodowej nekropoli i jeden z elementów naszej narodowej tożsamości, znalazł się w polskich paszportach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Przeczytaj także: Robert Winnicki interpeluje ws. kresowych motywów w paszportach

Po drugie, tryb załatwiania tej sprawy wydaje mi się całkowicie niestosowny. Również dlatego, że Senat jest szczególnie zobowiązany do tego, żeby dbać o Polaków poza granicami – w tym również o Polaków na Kresach. Także tych, którzy są potomkami obrońców Lwowa sprzed 100 lat. To co najmniej niewłaściwe, że zamiast reprezentować polskie interesy, m.in. na Kresach, to marszałek Karczewski robi za pośrednika bardzo brzydkich układów uważa lider Ruchu Narodowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jego zdaniem, powstaje też kolejny raz wrażenie ogromnej dysproporcji:

– Ukraina w żaden sposób nie bierze polskiej wrażliwości historycznej pod uwagę, a dotyczy to m.in. kwestii ludobójstwa na Kresach. Tu mamy do czynienia z pięknym, szlachetnym symbolem, który reprezentuje walkę polskich żołnierzy, dzieci i młodzieży o polskość Lwowa.

Czytaj również: „Nie ma zgody na wymazanie Kresów i ich dziedzictwa” – Winnicki broni motywów kresowych w paszportach

– Jeśli te informacje by się potwierdziły, to moim zdaniem jest to straszny skandal – podkreśla Winnicki. – Samym skandalem jest samo wycofanie się z tych symboli. A tryb załatwiania tej sprawy, nie jako element wewnętrznej, polskiej dyskusji, ale jako element ukraińskiej interwencji, podczas gdy Ukraina pozostaje głucha na nasze monity ws. kultu ludobójców – to już nie jest nawet polityka prowadzona na kolanach. Jeśli to się potwierdzi, to oznacza, że PiS prowadzi politykę pełzania przed ukraińskimi roszczeniami. To polityka pełzania przed Ukraińcami.

Przeciwko umieszczeniu kresowych wizerunków na kartach paszportu zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy. Dyskusja na temat pomysłu MSWiA toczyła się również wewnątrz kraju. Ostatnio pomysł umieszczenia wizerunków miejsc na Kresach w paszportach poparł europoseł i czołowy polityk PiS, prof. Ryszard Legutko.

Co z polską edukacją na Ukrainie?

W rozmowie z Kresami.pl lider Ruchu Narodowego odniósł się również do kwestii reformy oświaty na Ukrainie, która może realnie zagrażać szkolnictwu mniejszości narodowych – w tym nauczania po polsku czy po węgiersku.

Przeczytaj: Reforma oświaty na Ukrainie zagraża polskim szkołom

Winnicki powiedział, że przy okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawiał na ten temat z politykami węgierskiej partii Jobbik. – Jesteśmy tym wszyscy zaniepokojeni, Węgrzy z opozycyjnego Jobbiku są jednak przekonani, że w tej sprawie nastąpi zdecydowana reakcja ze strony węgierskiego rządu. Sami również będą reagowali – powiedział poseł Winnicki. Dodał, że będzie starał się podnosić tę kwestię w Sejmie.

Czytaj więcej: Węgry protestują przeciwko ograniczaniu szkolnictwa mniejszości narodowych na Ukrainie

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz