Decyzją kierownictwa PiS, senator Stanisław Kogut w związku z zarzutami korupcyjnymi został zawieszony w prawach członka partii. Jest już wniosek o uchylenie mu immunitetu.

We wtorek wieczorem kierownictwo PiS podjęło decyzję o zawieszeniu senatora Stanisława Koguta w prawach członka partii.

– W związku z informacjami, które pojawiły się w sprawie senatora Stanisława Koguta, zapadła decyzja o jego zawieszeniu w prawach członka partii – poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

We wtorek wieczorem w siedzibie PiS zakończyło się spotkanie kierownictwa partii. Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński potwierdził, że Kogut został zawieszony w prawach członka. Dodał, że było to “jedyne wyjście w tej sytuacji”.

Poinformowano również, że wniosek o uchylenie senatorowi immunitetu został przygotowany. Kiedy trafi do kancelarii Senatu, decyzja ws. dalszego postępowania będzie należała do marszałka Stanisława Karczewskiego.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wtorek CBA zatrzymało cztery osoby w związku z korupcją, wśród nich Grzegorza K., syna Stanisława Koguta, jednego z małopolskich senatorów PiS. Wśród zatrzymanych są również biznesmen z branży nieruchomości i prezes Małopolskich Dworców Autobusowych. Chodzi o śledztwo ws. korupcji – łapówek na ponad milion złotych, a także powoływanie się na wpływy ws. zakupu Hotelu Cracovia. Śledczy przeszukiwali także dom prominentnego senatora PiS. CBA ma dysponować „bardzo mocnymi” dowodami, zdobytymi poprzez działania operacyjne, według których polityk był bezpośrednio zamieszany w sprawę. Informacje te nieoficjalnie potwierdza także RMF FM.

Przeczytaj: Media: senator PiS może zostać zatrzymany

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że zatrzymania nastąpiły w ramach działań własnych krakowskiej delegatury CBA, prowadzonych od roku w dwóch wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę.– Sprawa dotyczy korzyści majątkowych łącznie na 1,17 mln zł – dodał Kaczorek.

Hotel Cracovia

W sprawie chodzi o zakup hotelu Cracovia, położonego w atrakcyjnej lokalizacji w centrum Krakowa, przez inwestora z branży nieruchomości. Obiekt ten został w 2011 roku wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Parę miesięcy później hotel zakończył działalność.

W tym samym roku, budynek kupiła za 32 mln zł firma Echo Investment. Pierwotnie inwestor zamierzał go rozebrać i na jego miejscu zbudować biura i galerię handlową. Plany te miały jednak zostać pokrzyżowane przez wpisanie Cracovii na listę zabytków. Wówczas inwestor, poza odwołaniem się od decyzji, miał rozpocząć działania nieformalne. Według śledczych, osoba pełniąca funkcję publiczną miała przyjąć główną część łapówki w zamian za załatwienie pozytywnego rozpatrzenia odwołania, umożliwiającego zburzenie hotelu. W ub. roku za 29 mln zł netto obiekt odkupiło Muzeum Narodowe w Krakowie.

Według prokuratury, senator Kogut miał powoływać się na wpływy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, a także u prezydenta miasta Krakowa i u wojewody małopolskiego. Miał załatwić wykreślenie hotelu Cracovia z ewidencji zabytków. Politykowi miano obiecać za to milion złotych łapówki. Połowę tej kwoty wpłacono na rzecz jego fundacji.

Ponadto, Kogut miał przyjąć 170 tysięcy zł za wywieranie wpływu na prezesa i zarząd PKP SA. Trzeci z zarzutów dotyczy łapówki za pomoc jednemu ze skazanych w odbywaniu kary w lżejszych warunkach.

Sam Kogut twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia i zapewnia, że jest niewinny. Jego zdaniem podejrzenia formułowane pod jego adresem to „kłamstwo i oszczerstwo”, a on sam stał się obiektem ataków za pomoc biednym.

– To jest uderzenie w fundację i moją silną osobę. Ktoś uderza we mnie z premedytacją. Co mnie obchodzi hotel Cracovia? Ja od nikogo żadnych łapówek nie żądałem – mówił wcześniej w rozmowie z RMF FM senator PiS. Zapewniał, że jeśli do parlamentu zostanie skierowany wniosek o uchylenie mu immunitetu, to sam się go zrzeknie.

Rmf24.pl / Interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Husarz
    Husarz :

    Czyli nic nowego tak jak 10 lat temu tak i dzisiaj PIS używa służb do prowadzenia walki politycznej na zewnątrz i wewnątrz, tylko tym razem już nie przebierają w środkach. 10 lat temu Jarosław Kaczyński podjął samodzielną decyzję o rozwiązaniu rządu (mówił o tym m.innymi Z. Ziobro parę lat temu na spotkaniach wyborczych) a pretekstem do tego miała być rzekoma afera rolna z udziałem ministra rolnictwa Andrzeja Leppera ot tak po prostu bo “ciemnemu ludowi” trzeba było coś wcisnąć, idźmy dalej Andrzej Lepper poniósł śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach, idźmy dalej – agent Tomek zniesławiony, same służby (bo skąd mogły pochodzić te materiały) jak się można domyślać ujawniły materiały operacyjne które stawiały agenta Tomka w dwuznacznej sytuacji potem pojawiły się jakieś oskarżenia dotyczące jego żony i tak zniszczono człowieka. Stawiam pytanie komu w tej partii przeszkadzała wiedza byłego oficera służb. Innych pomniejszych przypadków w PISie nie wymieniam. Kto będzie następny może prezydent Andrzej Duda ?który wiemy popadł w niełaskę. To jest partia totalna na prawdę są niebezpieczni.
    Senatora Koguta próbowano się wcześniej pozbyć odwołując go z partyjnych władz lokalnych tylko ludzie na dole na to nie pozwolili w jego rodzinnych stronach. Tak więc nie z tej to z drugiej strony. Nie dalej jak dwa dni temu senator Kogut dzwonił do radia Maryja na antenie i łamiącym się głosem mówił że codziennie odmawia różaniec za swoich wrogów.