Głosami PiS i PO, Sejm przyjął uchwałę ws. umowy CETA, która popiera zaproponowany przez KE tryb ratyfikacji umowy bez akceptacji państw członkowskich.

Za głosowało 326 posłów, przede wszystkim PO i PiS. Przeciw było 90, 11 wstrzymało się od głosu. Uchwały nie poparła Nowoczesna, która nie zgadzała się z przyjętą wcześniej poprawką,dającą Sejmowi możliwość ratyfikacji umowy większością 2/3 głosów. Przeciwko umowie CETA zdecydowanie oponowali posłowie Kukiz’15. Przed głosowaniem poseł tego ugrupowania Piotr Apel zwracał uwagę, że przyjęcie uchwały to w istocie poparcie dla tymczasowego stosowania CETA. Podobne argumenty przedstawiał poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki. Trybu ratyfikacji bronili przedstawiciele rządu, a także posłowie PO.

Zdecydowana większość posłów odrzuciła również poprawkę zgłoszoną przez Kukiz’15, według której ws. przyjęcia umowy CETA miałoby odbyć się ogólnopolskie referendum.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cień CETA nad Polską

Wczoraj, podczas sejmowej debaty, za wprowadzeniem w życie umowy opowiedziały się PO i N. PiS wyznaczył warunki ratyfikacji, Kukiz’15 i PSL podkreśliły zagrożenia związane z CETA.

Przeczytaj: Winnicki dla Kresów.pl: na szamotaninie rządu PiS ws. CETA Polska może wyłącznie stracić

Wcześniej poseł – sprawozdawca PiS Dominik Tarczyński, ktory był za przyjęciem uchwały z poprawką o głosowaniu większością 2/3 głosów, stwierdził, że osoby sprzeciwjające się umowie CETA są sponsorowani przez rosyjski kapitał.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Waszczykowski o CETA: na płaszczyźnie geopolitycznej to pozytywne porozumienie
Minister Ziobro przeciw CETA

Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnia kulisy procedowania sprawy CETA w Sejmie
Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

KRESY.PL

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mop
  mop :

  Kiedy uwaga wszystkich skupiona jest na „czarnym poniedziałku”, czyli protestach w sprawie ustawy, której nie ma – w tle, zupełnie po cichu, procedowany jest nadal projekt CETA, czyli Comprehensive Economic and Trade Agreement. Rząd przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie (aprobatę) prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu, ale mało kogo będzie ono obchodziło, gdyż w centrum wydarzeń będą „czarne protesty”, aborcja i inne spory światopoglądowe.
  KRÓTKO:
  CETA oznacza, że władze dają dodatkowe narzędzie wielkim korporacjom(BANKSTEROM), którego nie mają firmy krajowe.

  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html?gclid=Cj0KEQjw7Ne_BRDRmP2ojKfzv98BEiQAPuqPySO-HwW69MBUPW0KoViYPOVkjHw6HGVUE6BlBLypKc8aAv6Z8P8HAQ

  A POTEM BĘDZIE TTIP…

  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/892544,co-to-jest-ttip-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-usa.html

  https://opolczykpl.wordpress.com/2016/03/06/ttip-trojanski-kon-banksterow/
  PS…
  Już za 2 tygodnie ulicami stolicy przejdzie protest przeciwników umów o wolnym handlu z USA – TTIP i Kanadą – CETA. Szykuje się największa demonstracja w tej sprawie w Polsce. Udział zapowiedziały rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele. Wzburzenie widać też w Internecie. Do przyjścia zachęca ruch Anonymous.
  Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA.
  ===== W Polsce mamy 6mln ludzi cierpiących na choroby psychiczne, a w ostatnich wyborach na PIS głosowało 5 711 687 wyborców. Wnioski nasuwają się same,prawda!Tylko dinozaury były głupsze od Polaków. Skoro jednak one wyginęły ileś tam milionów lat temu… =====
  ======== Jeśli komukolwiek ten kraj leży na sercu udostępniajcie proszę na swoim profilu, może dotrze tam, gdzie trzeba. ========