Minister Ziobro przeciw CETA

Nie ma ostatecznej aprobaty rządu dla umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą – CETA. Motorem sprzeciwu stał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zwolennikiem CETA jest wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Wcześniej to właśnie ten polityk rządowy był czołowym zwolennikiemanalogicznego układu na znacznie większą skalę – Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Stosunkowo przychylnie o CETA wypowiedział się także inny znany ze skrajnie proamerykańskiego stanowiska członek rządu, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Umowa ta ma jednak w rządzie PiS także swoich przeciwników. Według portalu Onet jednym z najważniejszych jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu jak do tej pory udaje się blokować aprobatę Polski dla CETA.

Ziobro podkreśla, że CETA w istocie narusza suwerenność państwa polskiego. Podobnie jak TTIP, umowa ta zakłada, że kanadyjskie koncerny uzyskają możliwość pozywania Polski przed zewnętrzne sądy arbitrażowe w przypadku gdy uznają, że prawo uchwalane przez polskie władze zmienia warunki ich działalności gospodarczej. W ten sposób będą one mogły zinterpretować każde działanie ogranicząjące ich zyski, jak choćby zmiany przepisów o ochronie pracowników czy środowiska. Jako pretekst dla arbitrażu i odszkodowań kanadyjskie korporacje mogłyby potraktować na przykład podwyższenie płacy minimalnej. Przy czym w trybunale arbitrażowym znalazło by się minimum pięciu Kanadyjczyków, podczas gdy Polska nie ma w nim zagwarantowanego ani jednego miejsca.

Według portalu Onet, powołującego się na źródła w kręgach rządowych, obiekcje ministra Ziobro wywołały gorące dyskusje zakończone ostatecznie odłożeniem rządowej decyzji w sprawie CETA o tydzień.

Po faktycznym zamrożeniu negocjacji w sprawie ukłądu TTIP, CETA może być sposobem na wprowadzenie go niejako tylnymi drzwiami, zakłąda on bowiem podobne mechanizmy. W dodatku amerykańscy kapitliaści chętnie rejestrują swoją działalność gospdoarczą w Kanadzie.

Czytaj także: Geopolityczny wymiar TTIP

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply