Publicysta historyczny Piotr Zychowicz zamieści na portalu społecznościowym fragment swojej obszernej recenzji filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

– Ja już film widziałem i bardzo go Państwu polecam. Nie mam wątpliwości, że to najwybitniejszy film historyczny w dziejach polskiego kina– napisał na Facebooku Zychowicz, odnosząc się do zbliżającej się premiery filmu. Przytoczył również fragment swojej recenzji tego filmu, która ukazała się w najnowszym numerze miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.

Przeczytaj także: Zychowicz dla Kresy.pl: Z Grossem trzeba walczyć na argumenty

Poniżej zamieszamy opublikowany fragment recenzji filmu autorstwa Piotra Zychowicza:

„Wołyń” oglądałem na zamkniętym pokazie dla dziennikarzy, historyków i osobistości zajmujących się polityką wschodnią. Po projekcji obyła się dyskusja. Mój Boże, cóż za kontrast!

Najpierw przez 2,5 godziny oglądaliśmy wstrząsając opowieść o rzezi kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Kobiet, dzieci, mężczyzn, starców. Widzieliśmy przerażające sceny okrutnych mordów dokonywanych na bezbronnych, niewinnych istotach ludzkich.
Bezmiar, prawdziwy bezmiar, cierpienia.

Tymczasem po projekcji zaczęło się… „Eksperci” jeden po drugim wstawali i, z wyrazem troski na twarzach, wypowiadali swe zdanie:

•Jeden martwił się, jak film wpłynie na dialog Warszawy z Kijowem.
•Drugi o to czy „Wołynia” propagandowo nie wykorzysta Putin [opinia prof. Andrzeja Nowaka i prof. Andrzeja Zybertowicza – red.].
•Trzeci o to czy Polacy po wyjściu z kin nie zabiorą się za pogromy ukraińskich imigrantów [opinia prof. Andrzeja Zybertowicza, a takze Witolda Jurasza – red.].
•Czwarty o to czy film nie urazi polskich Ukraińców.
•Piątemu z kolei nie podobało się… i tak dalej, i tak dalej…

Podczas tej dyskusji jak w soczewce skupił się cały problem, jaki spora część polskich elit miała i ma z ludobójstwem na Wołyniu i jego ofiarami. Otóż ci nieszczęśni ludzie – zwykli chłopi z odległego kawałka Polski – uznawani są po prostu za balast.

Ich tragedia jest kłopotliwa bo zginęli z ręki „nieodpowiednich” oprawców. Gdyby zabili ich Niemcy – o, to co innego! Wtedy można by kręcić na ich temat nawet najbardziej wstrząsające filmy. Wydawał książki, urządzać wystawy, stawiać im pomniki. Upominać się o nich.

Oni jednak mieli tego pecha, że zginęli z ręki Ukraińców…

Przeczytaj więcej:

Zychowicz: Dowództwo AK nie zrobiło nic żeby ratować Polaków na Wołyniu

Zychowicz: Do wołyńskiego ludobójstwa nie musiało dojść [VIDEO]

Facebook.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  algirdaitis :

  Wychodzi ich „inteligencja” tych rzekomych elit. Ich krotkowzrocznosc. Mysleli, ze taki temat da sie zamiesc pod dywan. I osiagneli rezultat odwrotny od zamierzonego. Prawda jednach wyplynela na wierzch. Ale za pozno. Przez ponad cwierwiecze nasze glaby, ze wszystkich rzadow jakie byly, nie dopominaly sie prawdy od Ukraincow, milczaly, to teraz Ukraincy sie dziwia. I teraz sa wsciekli i Polacy i Ukraincy. Tak sie konczy falszywa polityka zaklamania i braku jaj. Panie Zychowicz, prosze powiedziec tym profesorkom, ze obecna sytuacja i atmosfera to wlasnie ich sprawka. Niech sie ucza od prezydenta Izraela, ktory Ukraincom powiedzial wprost, i to w ich parlamencie w Kijowie, ze ich aktualni bohaterowie byli mordercami. Wstyd mi, ze zaden polski prezydent nie mial tyle odwagi ile ten Izraelczyk, zeby Ukraincom prawde wygarnac prosto w twarz.

  • Avatar
   jaremaw :

   Nie mogę tego typa słuchać.Lata temu sam powiedział w mediach coś w tym kontekście” w moim rodzinnym domu nie byłem wychowywany delikatnie mówiąc w miłości do Polski”. Jeżeli coś takiego powiedział w mediach to należy to przetłumaczyć na ” w moim rodzinnym domu byłem wychowywany w nienawiści do Polski”.Tyle w temacie tego …….. .

   • kojoto
    kojoto :

    Prawda – ciekawe, że zagajony na początku był nieco zbity z tropu i wił się jak piskorz (czyżby ruszyło go sumienie, czy po prostu szukał w głowie nowych kłamstw). Potem wchodzi w swoje oklepane teksty o biednych ukraińcach zmuszonych do mordowania Polaków… i górę biorą kompleksy tego prymitywa.

     • upadlina
      upadlina :

      hehehehe!!………Co, banderowski hu**??……….Prawda w oczy kole??………..Myślisz, że gdy zaczniesz krytykować swojego chlebodawcę, anty-polską ku*wę tymę, to będzie oznaczać, że jesteś klawy gość??……..Twoje przeszłe komentarze jednoznacznie wskazują, że realizujesz jedną z głównych doktryn uchwały oun z 1990r:………..FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990.

      /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/………..

      Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej……………………

      To wszo jest twoim głównym celem, jak i twojego sponsora tymy!!………..Wiecie już, że nie uda wam się negować waszego ludobójstwa, więc teraz staracie się za wszelką cenę judzić do nienawiści miedzy narodami Rosji i Polski !!………Wasza rzekoma krytyka banderyzmu służy tylko temu, aby wzbudzić w Polakach zaufanie do siebie i jawić się jako polski patriota !!…..

     • upadlina
      upadlina :

      pomyłka banderowski trollu !!….O kłamstwo to można raczej posądzić ciebie!!……..No chyba, że naprawdę jesteś skrajnym idiotą, który uważa, że w dzisiejszej sytuacji najważniejsze są stare pomniki, a nie uSSmańskie zagrożenie wciągnięcia Polski do wojny i wyniszczenia kraju !!……..Nie sądzę, żebyś o tym nie wiedział, jednak dalej robisz szujo to, co robisz!!……Więc to ty bezczelnie kłamiesz, przedstawiając siebie jako polskiego patriotę, kanalio!!…….Jestem pro-rosyjski nie bez powodu i ty to wiesz, a ja nie będę się powtarzał !!………..Natomiast ty gnido za wszelką cenę starasz się poróżnić dwa narody, które dziś powinny współpracować przeciw uSSmńskiemu okupantowi i jego najgłupszemu psu łańcuchowemu, czyli banderowskiej upadlinie !!……….Twoje skowyty nie zmienią tego, że zostałeś już zdekonspirowany, pomimo tego, że przez dłuższy czas udawałeś kogoś, kim nie jesteś !!………..Paszoł won do budy !!

 2. upadlina
  upadlina :

  Ten film będzie punktem zwrotnym w polskim społeczeństwie w kwestii problemu nazi-banderowskiej upadliny!!………To obowiązkowy film dla każdego polskiego patrioty!!……..Na pohybel anty-polskim „polskim” bandero-politykom !!……..PS: W przyszłości powinniśmy także zrobić film o ludobójstwie dokonanym przez szwabów i szaulisów litewskich w Ponarach!!

 3. Avatar
  mop :

  KOLEJNY GNIOT ZA KASE POLSKIEGO PODATNIKA…
  OGNIMISTRZ KALEŃ Bieszczady, rok 1946. Toczą się krwawe walki z ukraińskimi nacjonalistami i polskim podziemiem. Ogniomistrz Kaleń marzy o powrocie do domu, ale jego oddział pod dowództwem kapitana Wierzbickiego ściga grupę Żubryda. Część żołnierzy ginie na polu minowym, a ci, którym udało się przeżyć, dostają się do niewoli. Kaleń zostaje poddany ciężkim torturom. Chcąc ratować życie, przebiegły żołnierz udaje dezertera i zdrajcę.
  reżyseria: Czesław PetelskiEwa Petelska
  scenariusz: Czesław PetelskiEwa Petelska
  oceń twórców
  gatunek: WojennyPsychologiczny
  produkcja: Polska
  premiera: 12 października 1961 (Polska) 12 października 1961 (świat)
  PROPONUJĘ ZOBZCZYĆ Ogniomistrz Kaleń: Polski film wojenny 1961 PL – YouTube https://www.youtube.com/watch?v=YmEpC3nzA0I